کد خبر: 1039234 A

جانشین شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان خبر داد ؛

جانشین شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر خراسان رضوی گفت: در ۹ماهه امسال ۱۰۷ نفر و در سال گذشته ۳۴۸ نفر براثر مصرف مواد مخدر در خراسان رضوی فوت کرده اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، وحید اشرفی در این خصوص اظهار کرد:الگوی مصرف مواد مخدر در خراسان رضوی با کشور یکسان است و بیشترین ماده مصرفی و کشف شده به ترتیب تریاک، حشیش، گل و ماری جوانا است که دو ماده آخر از خانواده حشیش است.

جانشین شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر خراسان رضوی افزود: در بین افراد معتاد، ۵۳ درصد مصرف‌کننده تریاک، ۱۱ درصد مصرف کننده حشیش، ماری جوانا و گل و ۸ درصد مصرف کننده هروئین و شیشه هستند.

وی با بیان اینکه بیشترین مصرف کنندگان مواد مخدر در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال قرار دارند، میزان شیوع اعتیاد در مدارس را کمتر از یک درصد برشمرد.

اشرفی گفت: شیوع اعتیاد بین سنین فعال جامعه ۱۵ تا ۶۴ سال است که آمار میانگین اعتیاد درسطح کشور ۵.۴ دهم درصد وازاین میانگین، خراسان رضوی حدود ۲.۷ دهم درصد را شامل می‌شود که این رقم برابر با ۱۳۰ هزار نفر معتاد در خراسان رضوی است که ۹۱ درصد این مصرف کنندگان آقایان و ۹ درصد را بانوان تشکیل می‌دهند.

جانشین شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر خراسان رضوی مرگ و میرهای ناشی از اعتیاد را به دو قسمت تقسیم کرد و گفت: نوع اول مرگ، ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر مانند افراد تزریقی است که فرد به این دلیل اوردوز می‌کند.

وی در خصوص نوع دوم مرگ میان معتادان نیز افزود: افرادی که بعد از ترک اعتیاد دوباره به مواد رجوع می‌کنند بیشترین مرگ و میر را دارند و این افراد بیشتر هروئین و شیشه مصرف می‌کنند.

وی در خصوص جذب افراد برای اعتیاد در مصرف مواد ماری جوانا نیز گفت: تبلیغات گسترده و نادرستی در فضای مجازی برای جذب نوجوانان و جوانان برای مصرف این مواد انجام می‌شود که این ماده هیچگونه خطری ندارد و از گیاه طبیعی استفاده شده است و برای جذب بیشتر از نام جدیدی به‌نام (گل) استفاده شده است که این افراد برای سودجویی و جذب بیشتر از آن استفاده می‌کنند.

اشرفی افزود: برای شروع اعتیاد با تبلیغات نادرست افراد از حشیش استفاده می‌کنند و بعد از آن به سراغ مواد سنگین‌تری مانند هروئین و شیشه برای مصرف می‌روند.

تبلیغات خراسان رضوی فوت مرگ مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر