کد خبر: 1039113 A

مدیرکل شیلات گیلان خبر داد:

مدیرکل شیلات گیلان از رشد ۸۰ درصدی تولید خاویار در گیلان خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت، عظیم مدبری با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۹۵۰ تن انواع ماهیان استخوانی در استان صید شده است، اظهار کرد: ۳۷ درصد این ماهیان ماهی سفید، ۵۹ درصد کفال و بقیه نیز از سایر گونه‌ها بوده است.

مدیرکل شیلات گیلان ارزش ماهیان صید شده را ۷۲۵ میلیارد ریال عنوان و اضافه کرد: با توجه به شرایط مساعد جوی انتظار داریم که از ۱۵ اسفند به بعد بتوانیم این میزان را به دو هزار تن برای امسال برسانیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف استراتژیک سازمان شیلات حفظ و بازسازی ذخایر است، گفت: سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون انواع ماهیان را در دریای خزر رهاسازی می‌کنیم و در راستای تکثیر طبیعی نیز حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون قطعه بچه ماهی رهاسازی می‌شود.

مدبری با بیان اینکه ۱۷۵ میلیون قطعه انواع ماهیان خاویاری و استخوانی با هدف بازسازی ذخایر و کمک به صیادان و افزایش درآمد آنها رهاسازی شده است، گفت: این میزان نسبت به سال گذشته افزایش ۲۵ درصدی داشت.

مدیرکل شیلات گیلان ادامه داد: ماندگاری بچه‌ماهی پس از رها سازی در آب‌های شیرین ۸۵ تا ۹۰ درصد و حدود دو هفته است و در دریا نیز ۵ تا ۸ درصد بازماندگی دارند.

وی یکی از رویکردهای اساسی سازمان شیلات را پرورش ماهیان خاوری عنوان کرد و گفت: گیلان در این زمینه پیشرو است و ۵۵ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در گیلان داریم که در این زمینه رتبه اول کشوری متعلق به استان است.

مدبری با بیان اینکه در حوزه تولید و تکثیر بچه ماهی خاویاری رتبه دوم کشور را داریم، تصریح کرد: چهار تن خاویار امسال پرورش داده شده که نسبت به سال گذشته افزایش ۸۰ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به وجود پنج هزار و ۳۰۰ مزرعه پرورش ماهیان گرم آبی در استان و رتبه نخست گیلان در این زمینه، افزود: با تولید ۴۵ هزار تن ماهی گرمابی رتبه دوم کشوری داریم.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم ۷۵ هزار و ۵۰۰ تن ماهی در قفس در دریای خزر تولید شود، بیان کرد: دو مزرعه با ۱۲ قفس در دریا فعال هستند و در حوزه تولید نسبت به سال گذشته ۳ برابر افزایش داشتیم.

خاویار درآمد دریای خزر رشد رتبه نخست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر