کد خبر: 1038682 A

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل تاکید کرد:

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: دامداران در اسرع وقت دام های خود ر علیه بیماری تب برفکی واکسینه کنند.

به گزارش ایلنا, بهلول تکلوی عنوان کرد: با توجه به شناسایی چندین کانون بیماری تب برفکی در استان و در راستای محدود سازی و جلوگیری از گسترش بیماری لازم است دامداران، دامپروران و روستائیان استان در کنار رعایت اصول بهداشتی در واحد های دامداری ، حتما دامهای خود را برعلیه این بیماری واکسینه نمایند.

وی با تاکید براینکه با تمهیدات انجام شده واکسن تب برفکی به اندازه کافی در مرکز بخش خصوصی و غیر دولتی دامپزشکی تمامی شهرستانهای استان موجود بوده و جای هیچگونه نگرانی نیست نسبت به احتمال شیوع این بیماری در جمعیت دامی استان  در ماههای پیش رو هشدار داد.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع, تعلل دامداران در این زمینه به هیچ وجه جایز نیست و لازم است دامداران هشدارهای کارشناسان دامپزشکی را جدی گرفته و از طریق مراجعه به بخش خصوصی و غیر دولتی دامپزشکی نسبت به انجام واکسیناسیون و ایمن سازی دامهای خود برعلیه این بیماری اقدام نمایند.

تکلوی رعایت مقررات بهداشتی، امنیت زیستی و قرنطینه ای، برنامه ریزی جهت انجام واکسیناسیون گله، خودداری از خرید و فروش و نقل و انتقال بی ضابطه دام بیمار و مشکوک به بیماری،  ضدعفونی کردن بستر و جایگاه نگهداری دام با مواد ضدعفونی کننده مناسب را از مهمترین موارد پیشگیری از این بیماری عنوان کرد.ب

به گفته مدیر کل دامپزشکی استان از ابتدای سالجاری 79 هزار و 66 راس دام سنگین و 466 هزارو 971 راس دام سبک  علیه این بیماری واکسینه شده است.

  بیماری تب برفکی یکی از مهم‌ترین، مسری ترین و پرخسارت ترین بیماری دامی در دام‌های زوج سم است که موجب کاهش تولید شیر، گوشت و پشم دامها شده و در موارد شدید در دامهای جوان با مرگ ناگهانی و تلفات بالا خود را نشان می دهد این بیماری در اصطلاح محلی به بیماری داباغ معروف است.

واکسیناسیون دام تب برفکی تب برفکی دام بهلول تکلوی دامپزشکی اردبیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر