کد خبر: 1038072 A

در گفتگوی نوروزی با سفیر ایران در ارمنستان مطرح شد:

شهردار اصفهان گفت: ایروان و اصفهان دو خواهرخوانده با عمر بیست سال هستند و باید از قرابت این دو شهر برای رشد و شکوفایی هر دو به‌درستی استفاده شود.

به گزارش ایلنا از اصفهان، قدرت ا... نوروزی در گفتگوی آنلاین با سفیر ایران در ارمنستان اظهار داشت: بخشی از جمعیت اصفهان را ارامنه تشکیل می‌دهند که شهروندان نجیب، خوب و خوشنامی هستند. ضمن اینکه رابطه ما نیز با شورای خلیفه‌گری ارامنه بسیار خوب است.

شهردار اصفهان تأکید کرد: خانواده شهدای ارامنه نیز در اصفهان برای ما بسیار ارزشمند هستند و محله ارامنه اصفهان برای ما اهمیت زیادی دارد، چرا که ظرفیت قابل‌توجهی داشته و از نظر جاذبه‌های گردشگری بسیار با اهمیت است.

نوروزی افزود: از سوی دیگر در حوزه‌های آموزشی در دانشگاه اصفهان، دانشکده ارمنولوژی داریم که ارامنه در آنجا نقش مهمی ایفا می‌کنند. هم‌چنین محله جلفای اصفهان با شهر ایسی فرانسه تفاهم نامه خواهرخواندگی منعقد کرده است، زیرا ساکنان این شهر ارمنی هستند و این ارتباط و خواهرخواندگی در همین دوره از مدیریت شهری صورت گرفته است.

وی بیان داشت: اینها زیرساخت‌هایی است تا با ارامنه ارتباط‌های بهتر و بیشتری داشته باشیم و با توجه به ظرفیت‌هایی که آنجا موجود است می‌توانیم این تعاملات را قوی‌تر کنیم تا ارامنه هم بتوانند از ظرفیت‌های اصفهان بیشتر استفاده کنند. ایروان و اصفهان دو خواهرخوانده با عمری بیست سال هستند و باید از قرابت این دو شهر برای رشد و شکوفایی هر دو به‌درستی استفاده شود.

شهردار اصفهان تصریح کرد: با اینکه ارمنستان کشور کوچکی است اما قطب گردشگری مهمی به شمار می‌رود چرا که تعداد گردشگران آن بسیار زیاد بوده و مورد توجه جهانیان قرار دارد.

وی اشاره داشت: قبل از هر چیزی اصفهان در کشور ما شهری است که حدودا دارای جمعیت بیش از 7-8 هزار ارمنی است که مقیم ایران بوده و شهروند اصفهان هستند؛ بنابراین مهم است که بین ارامنه ایران و کشور ارمنستان پل ارتباطی قوی ایجاد کنیم.

نوروزی افزود: در این میان شورای خلیفه‌گری نیز می‌تواند نقش مهمی در ارتباطات رسمی و حوزه‌های مختلف داشته باشد؛ بنابراین با بهره گیری بیشتر از ظرفیت‌های سفارت، می‌توان فرصت ها را بیشتر مورد استفاده قرار داد.

وی گفت: از شما درخواست داریم که تلاش کنید خط هوایی بین دو کشور که استاندار ما نیز پیگیر آن بوده است، برقرار شود تا با صرف زمان کمتر، این ارتباطات را توسعه دهیم.

*عدم شناخت عمیق ایران و ارمنستان از یکدیگر، حلقه مفقوده ارتباط است

در ادامه عباس بدخشان ظهوری، سفیر جمهوری اسلامی در ارمنستان گفت: کشور ارمنستان سی سال پیش به استقلال رسیده است و جزو کشورهایی است که در حوزه کشورهای سی آی اس (CIS) فعال بوده و از همسایگان خوب ایران به شمار می‌رود.

سفیر ایران در ارمنستان اشاره داشت: چیزی حدود 400-500 سال است که میزبان ارامنه در ایران و در تمام شهرها به‌ویژه اصفهان هستیم و هموطنان ارمنی ما مثل خود ما صاحب افتخاراتی در حوزه‌های علمی، فرهنگی و هنری هستند بنابراین ظرفیت و همگرایی خوبی بین ما و ارامنه وجود دارد.

وی تصریح کرد: این ارتباط و همگرایی مدل موفقی از همزیستی مسالمت‌آمیز است و می‌تواند این پیام را به جهانیان برساند که برخلاف فضای اسلام هراسی و ایران هراسی که آنها مطرح کرده‌اند، ایران با سعه‌صدر و آغوشی باز با همه ادیان پذیرفته‌شده الهی ارتباط منطقی دارد.

وی به موضوعات اقتصادی و گردشگری و مباحثی که در خواهرخواندگی وجود دارد اشاره کرد وافزود: در مدت 10 ماه فعالیتی که در سفارت ایران در ارمنستان داشته‌ام ارزیابی و بررسی‌ها ما را به این نتیجه رساند که مهمترین حلقه مفقوده در این میان، عدم شناخت این دو کشور نسبت به یکدیگر است.

ظهوری بیان کرد: نکته مهم بعدی مسئله ارتباطات قبلی است که برخی از تجار و فعالان ما با ارمنستان داشته‌اند که متأسفانه این نگاه گسترده نبود و ما به همه ابعاد و پتانسیل‌های کشور ارمنستان توجه نکرده‌ایم.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه اقتصادی به دلیل فراز و فرودهایی که در دوره جنگ قره‌باغ رخ داد و حمایت‌هایی که برخی کشورها داشتند، از اول ژانویه ارتباطات اقتصادی خوبی با ایران صورت گرفت.

سفیر ایران در ارمنستان گفت: اگر مسیرمان را به‌درستی تفسیر کنیم حجم تبادلات به خوبی افزایش پیدا می‌کند.

سفیر ایران در ارمنستان گفت: مسئله دیگری که در حوزه اقتصادی وجود داشته و با حوزه فرهنگی نیز مرتبط است، استفاده از پل ارتباطی ارمنستان به‌واسطه ارتباطات گسترده‌ای است که با کشورهای مختلف اروپایی دارد. به این ترتیب که باید زمینه مناسبی ایجاد شود تا محصولات فرهنگی و اقتصادی‌مان را از طریق این پل به کشورهای دیگر معرفی کرده و بسط و گسترش دهیم. ارمنستان در پی ارتباط قابل قبولی که با بسیاری از کشورها دارد می‌تواند کانال‌های ارتباطی برای ما برقرار کرده تا به این ترتیب کارهای مشترکی انجام دهیم.

وی در پایان اظهارداشت: به توسعه ارتباط موجود میان جامعه نخبگان ارمنی و ارامنه متولد شده در اصفهان، تأکید دارم چون آنها می‌توانند گام‌های مؤثری بردارند؛ بنابراین باید با تقویت ارتباط شهروندی ایجاد انجمن دوستی اصفهان و ایروان در دستور کار قرار گیرد.

ارمنستان اصفهان ایران رشد نخبگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر