کد خبر: 1037610 A

سرپرست اداره کل انتقال خون استان خبر داد:

سرپرست اداره کل انتقال خون خراسان رضوی گفت: کاهش ذخایر خون در خراسان رضوی به مرز هشدار رسیده و به همه گروه‌های خونی نیاز است.

به گزارش ایلنا، عبدالله سبحانی گفت: هم اکنون ذخایر خونی استان به شدت کاهش یافته و به همه گرو‌های خونی نیاز مبرم است.

سبحانی از مجاوران و زائران بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(ع) خواست با حضور در پایگاه‌های اهدای خون به یاری بیماران نیازمند خون بشتابند چرا که با ادامه کاهش ذخایر خونی، مراکز درمانی برای تامین خون بیماران با چالش جدی مواجه خواهند شد.

وی یکی از علل کاهش ذخایر خون را کاهش اهدای خون و تصور نادرست انتقال ویروس کرونا عنوان کرد و گفت: تصوری بین مردم به وجود آمده که ویروس از این طریق قابلیت انتشار دارد، اما ویروس کرونا با اهدای خون به افراد منتقل نمی‌شود.

سرپرست اداره کل انتقال خون خراسان رضوی افزود: خون سالم نیاز ضروری برای تمام افراد به‌ویژه بیماران محسوب می‌شود و مصدومان حوادث ترافیکی، مادران باردار و بیماران تالاسمی، هموفیلی و سرطانی نیاز بیشتری به خون و فرآورده‌های خونی سالم دارند.

سبحانی گفت: هم‌اکنون ۶ پایگاه اهدای خون در مشهد شامل امام رضا(ع) واقع در میدان شریعتی، امید واقع در نبش خیابان شیرازی، شهید کریمی واقع در بلوار شریعتی، میلاد واقع در بلوار استقلال، مهر واقع در نبش بلوار ابوطالب و ثامن و هفت پایگاه در دیگر شهرستان‌های خراسان رضوی پذیرای داوطلبان اهدای خون در نوبت صبح هستند.

وی گفت: پایگاه امام رضا(ع) در دو نوبت صبح و عصر هر روز و پایگاه ثامن مشهد در نوبت صبح روز‌های فرد فعال است.

اداره کل انتقال خون خراسان رضوی پس از استان‌های تهران و فارس رتبه سوم کشور را از نظر تولید خون دارد و خون ۶۰ بیمارستان استان را تامین می‌کند.

۱۳پایگاه اهدای خون در خراسان رضوی فعال است که ۶پایگاه از این تعداد در مشهد و هفت پایگاه در شهرستان‌های نیشابور، کاشمر، سبزوار، گناباد، تربت‌جام، قوچان و تربت‌حیدریه دایر است.

استقلال انتقال خون خراسان رضوی مراکز درمانی مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر