کد خبر: 1036555 A

​مدیر کل میراث‌ فرهنگی استان خبر داد:

​مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌ رضوی از ثبت درخت چنار کهنسال مسجد جامع هدک بردسکن در فهرست آثار طبیعی کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ابوالفضل مکرمی‌فر با اعلام این خبر افزود: درخت کهنسال چنار روستای هدک با قدمتی بیش از ۵۰۰ سال و محیط تنه بیش از ۸ متر به شماره ۷۳۸ مورخ ۷ تیرماه ۱۳۹۹ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است.

وی ادامه داد: این درخت همچنان استوار در کنار مسجد جامع روستا خودنمایی می‌کند و جوی آبی که از قنات روستا سرچشمه می‌گیرد در پای درخت جاری شده است.

مکرمی‌فر اظهار کرد: ارتفاع درخت به حدود ۲۰ متر رسیده و طول و عرض سایه انداز آن اگرچه ۱۵ متر است ولی در سال‌های پیش بیشتر بوده که به دلیل ساخت و ساز شاخه هایی از آن را بریده اند.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی تصریح کرد: این چنار کهنسال بسیار مورد توجه و احترام خاص اهالی روستا قرار دارد. آبرسانی به درخت توسط اهالی از طریق قنات و جوی آبی که کنار آن ایجاد شده صورت می گیرد.

مکرمی‌فر افزود: در سال‌های اخیر شاخه اصلی درخت که در آستانه شکستن قرار دارد، توسط اهالی مهار شده است. در سال‌های نه چندان دور تنه درخت که خالی شده است توسط یکی از اهالی به عنوان مکانی برای آرایشگاه مردانه استفاده می‌شده است که اهالی روستا از آن با اشتیاق تمام حرف میزند که یاداور خاطرات خوب گذشته شان است.

هم چنین مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی گفت: قدمت زیاد درخت، زیبایی و چشم انداز مطلوب آن، قرارگیری درخت در کنار مسجد جامع و اهمیت آن که  اهالی جهت برگزاری مراسم خاص مذهبی و فرهنگی در کنار این درخت جمع می شوند،ضرورت توجه به حفاظت ونگهداری درخت و حریم آن ضرورت ثبت آن را ایجاب کرده است.

وی با بیان اینکه این درخت چنار کهنسال در داخل بافت و مجاورت مسجد جامع روستا قرار دارد، افزود: هرگونه اقدام تخریبی که منجر به صدمه زدن به این درخت شود، ممنوع بوده و پیگرد قانونی در بر خواهد داشت.

روستای هدک در شمال شهرستان بردسکن و در فاصله حدود ۱۰ کیلومتری از شهر بردسکن واقع شده است.

خراسان رضوی زیبایی گردشگری گردشگری و صنایع دستی مسجد جامع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر