کد خبر: 1036297 A

با حضور قائم مقام آستان قدس انجام شد؛

در آستانه فرارسیدن ۲۲ بهمن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پنج پروژه کشاورزی با حضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اعتبار ۲۰ میلیاردتومان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مصطفی خاکسار قهرودی، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ابتدا با حضور در کشت و صنعت مزرعه نمونه، پروژه استخر ذخیره آب این مزرعه را افتتاح کرد و سپس در ارتباط ویدئو کنفرانسی با ۴ شهرستان انابد، تربت حیدریه، سرخس و اسفراین ۴ پروژه دیگر به بهره‌برداری رسید.

قائم مقام تولیت آستان قدس در این مراسم به ظرفیت های ویژه در اختیار این آستان مقدس اشاره و تصریح کرد: آستان قدس رضوی باید در همه زمینه ها به ویژه در عرصه کشاورزی کارهای نمونه و در تراز عالی ارائه کند و با استفاده از دانش روز جهان، بهترین بهره وری را داشته باشد.

خاکسار قهرودی تصریح کرد: از نام «مزرعه نمونه» هم مشخص است که باید فعالیت های این مجموعه نمونه و الگو باشد و بهترین بهره مندی را از این اراضی که موقوفات و نذورات ارادتمندان به اهل بیت(ع) هستند، به دست آورد.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در سال جهش تولید در رابطه با تکیه به توان داخلی و بهره گیری از ظرفیت جوانان نخبه افزود: مطالبه و خواسته تولیت معزز آستان قدس رضوی نیز ادامه همین حرکت، با شتاب و جدیت بیشتر است تا بتوانیم علاوه بر الگو بودن، دیگر مجموعه ها و فعالان عرصه کشاورزی را نیز در این مسیر راهبری و هدایت کنیم.

اشتغال‌زایی برای بیش از ۲ هزار نفر

محمود صادقی، مدیرعامل شرکت کشاورزی رضوی نیز گفت: سالانه حدود ۱۲ هزار هکتار کشت و کار در مجموعه شرکت کشاورزی رضوی انجام می شود که بیش از ۹۰ درصد آن به آبیاری تحت فشار و مکانیزه مجهز است و خوشبختانه با این پیشتازی و به روز بودن، هم میزان آبیاری و هم میانگین تولیدات محصولات این مجموعه نسبت به میانگین کشوری بالاتر است.

صادقی گزارشی هم از خروجی پروژه های افتتاح شده در این مراسم ارائه و اظهار کرد: با ۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری برای بهره برداری از این ۵ پروژه، ۲ هزار هکتار به اراضی زیر کشت شرکت کشاورزی رضوی افزوده می شود که ۳۹۰ نفر اشتغال مستقیم و ۲هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.

استخر ذخیره آب مزرعه نمونه، با عمق ۱۵ متر، ظرفیت ذخیره ۸۵ هزار متر مکعب آب را دارد که می تواند در طول سال ۳ تا ۴ بار آبگیری شود. با ذخیره سازی آب در این استخر می توان ۴۰ هکتار کشت گندم و ۳۰ هکتار کشت بهاره را آبیاری کرد.

پروژه آبیاری تحت فشار کشت و صنعت انابد نیز در سطح ۲۹۰ هکتار اجرایی شده و در این طرح کشت جو، گندم، کلزا و پنبه جزو اصلی ترین الگوی کشت انتخاب شده است.

همچنین پروژه آبیاری تحت فشار کشت و صنعت تربت حیدریه، در سطح ۸۰ هکتار به اجرا در آمده که موجب افزایش راندمان آبیاری خواهد شد.

پروژه توسعه کشت در ۲۰۰۰ هکتار از ارضای دق چهلتو سرخس نیز در این مراسم افتتاح شد که برای کشت پنبه، ذرت علوفه ای، صیفی جات، گندم و کلزا استفاده خواهد شد. در این مراسم همچنین پروژه آبیاری کم فشار ۱۲۰ هکتاری در کشت و صنعت اسفراین به بهره برداری رسید که در کشت های پاییزه و بهاره مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

۲۲ بهمن آستان قدس رضوی پیروزی انقلاب اسلامی کشاورزی آستان قدس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر