کد خبر: 1035488 A

مدیرکل دامپزشکی اردبیل خبر داد:

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: 50 هزار و927 مورد بازدید از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی در استان انجام شده که در مجموع بیش از 39 تن فرآورده های خام دامی آلوده، غیر بهداشتی و تاریخ گذشته ضبط و معدوم شده است.

به گزارش ایلنا، بهلول تکلوی عنوان کرد: یکی از حوزه های فعالیت دامپزشکی در زمینه بهداشت عمومی  نظارت بر کشتارگاه‌های دام و طیور بوده و در حال حاضر 8 باب کشتارگاه صنعتی دام و طیور و 7 باب کشتارگاه سنتی دام تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی در استان فعالیت می‌کنند.

وی افزود: در تمامی این کشتارگاه‌ها ناظران فنی و بهداشتی دامپزشکی و روحانیون ناظر ذبح شرعی بر کلیه مراحل کشتار نظارت دارند و تمامی مراحل کشتار با دقت و حساسیت خاصی رصد می شود.

بهره برداری از کشتارگاه صنعتی سرعین 

تکلوی با بیان اینکه با بهره برداری از کشتارگاه صنعتی دام شهرستان سرعین تعداد کشتارگاههای صنعتی به 9 باب در استان افزایش می یابد افزود: این کشتارگاه با مشارکت بخش خصوصی  در مراحل پایانی عملیات و نصب تجهیزات کشتارگاهی بوده و در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل با اشاره به عملکرد دامپزشکی در حوزه های مختلف فعالیت, افزود: از ابتدای سالجاری  158 هزار و 561 راس دام در کشتارگاههای دام و 14میلیون و 559 هزار و 941 قطعه طیور در کشتارگاههای طیور استان تحت بازرسی بهداشتی و فنی کارشناسان دامپزشکی کشتار و به صورت کاملا بهداشتی وارد چرخه مصرف شده است.

فعالیت ۳ هزار مرکز تولید, توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی در استان

وی در ادامه با یادآوری اینکه در حال حاضر نزدیک به ۳ هزار مرکز تولید، توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی در استان فعالیت می کنند، تصریح کرد: در همین مدت 50 هزار و 927  مورد بازدید از این مراکز انجام شده و در مجموع بیش از 39 تن فرآورده‌های خام دامی آلوده، غیر بهداشتی و تاریخ گذشته ضبط و معدوم شده است. 

تکلوی گفت: در این مدت 462 متخلف حوزه سلامت و امنیت غذایی به مراجع قضایی معرفی شده  و  15 مرکز عرضه پلمب و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری بعمل آمده است.

مدیر کل دامپزشکی استان در ادامه سخنانش با تاکید بر ضرورت اهمیت دامپزشکی در حفظ و حراست از سرمایه دامی منطقه گفت: در این راستا از ابتدای سالجاری ۶ میلیون و 411 هزار و 439 راس دام برعلیه بیماری‌های مختلف دام واکسینه شده و 133میلیون 954 هزارو 677 دز واکسن برعلیه بیماریهای مختلف طیور در استان مصرف شده است.

استان اردبیل گوشت فاسد فرآورده های دامي فرآورده های خام دامی بهلول تکلوی دامپزشکی اردبیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر