کد خبر: 1034750 A

صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد:

صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: اجرای طرح‌های همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با هدف رفع تبعیض صورت گرفته است و این روند در سال‌های آتی تداوم خواهد داشت.

به گزارش ایلنا، صندوق بازنشستگی افزوده است: مدلی طراحی شده که هر بازنشسته ۹۰ درصد میانگین حقوق شاغل همطراز خود را دریافت می‌کند. با اجرای این فرمول و با توجه به افزایش حقوق صورت گرفته در ابتدای سال جاری، به‌طور میانگین حقوق بازنشستگان کشوری ۷۷ درصد افزایش داشته و میانگین حقوق پرداختی به اعضای صندوق بازنشستگی کشوری از دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در سال گذشته به پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. از زمان آغاز طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری در مهرماه سال جاری، احکام متناسب‌سازی برای یک میلیون و ۴۹۰ هزار بازنشسته صادر شده است. اصلاحیه حذف سقف حقوق درباره ۷۵۰۰۰ رکورد اعمال شده است.

همچنین برای صدور اصلاحیه احکام متناسب‌سازی اعضای غیر هیات علمی دانشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای، فرهنگیان و سایر دانشگاه‌های وزارت علوم براساس ۹۰ درصد حقوق شاغلان هم تراز، پیگیری‌های لازم صورت گرفته است.

این صندوق اعلام کرده است: منابع طرح همسان‌سازی و افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال جاری از طریق واگذاری سهام برخی شرکت‌ها تامین شده است و صندوق بازنشستگی کشوری باید با سرمایه‌گذاری بر روی این سهام، برای تامین منابع همسان‌سازی اقدام کند.

با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، اصلاحاتی در روند اجرای طرح همسان‌سازی و رفع ایرادات آن انجام شده که به صدور احکام جدید برای بازنشستگانی که مدل اجرای متناسب‌سازی آنها را متضرر می‌کرد، منجر شده است.

روند همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان در سال‌های آتی هم تداوم خواهد داشت.

البته، تامین منابع پرداخت حقوق حدود یک و نیم میلیون بازنشسته کشوری پس از اجرای طرح همسان‌سازی کار پیچیده و سختی است که با حمایت دولت ادامه خواهد یافت.

شرایط اقتصادی کنونی کشور، تداوم تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا از اواخر سال گذشته، تامین منابع مالی اجرای این طرح را برای صندوق بازنشستگی کشوری بسیار دشوار کرده است. تاخیر یکی دو روزه در پرداخت حقوق طی ماه‌های اخیر هم، به همین دشواری شرایط تکمیل منابع برای پرداخت‌ها برمی‌گردد. با این حال، عزم مجموعه دولت، وزارت رفاه و صندوق بازنشستگی کشوری بر ادامه اجرای این طرح و برطرف کردن مشکلات اجرایی و مالی آن است

بازنشستگی حقوق دولت سهام وزارت رفاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر