کد خبر: 1034438 A

سخنگوی وزارت امور خارجه کشور :

سخنگوی وزارت امور خارجه کشور گفت: «ابتکار صلح هرمز» اقدام به موقع برای حرکت در مسیر تعامل است که گفت و‌گوهای درون منطقه ای را تسهیل می کند.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، سعید خطیب زاده اظهار کرد: یکی از مهمترین اهداف کلی صلح هرمز مبتنی بر ساز و کارهای بومی برای امنیت منطقه است، بعد از اینکه جمهوری اسلامی ایران صلح هرمز را آماده کرد، نامه‌ای را به سران کشورهای مختلف در منطقه خلیج فارس ارسال کرد.

وی عنوان کرد : طرح هرمز اجازه می دهد که کشورهای منطقه در یک ساز و کار بومی به حل اختلاف و یک فهم مشترک برسند.

خطیب زاده‌ بیان کرد: کشورمان در خصوص « ابتکار طرح هرمز » در مراحل ابتدایی این مسیر قرار دارد و البته برخی از کشورهای منطقه هنوز آن طور که باید و شاید ورود پیدا نکردند، امید داریم در ماههای آینده با ابتکار صلح هرمز به یک جواب بهتر دست پیدا کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشور افزود: از سوی برخی از کشورهای منطقه در خصوص ابتکار صلح هرمز جواب مثبتی رسیده است اما برخی دیگر از کشورها سکوت اختیار کردند و برخی دیگر هم جواب ندادند. 

خطیب زاده افزود : «ابتکار صلح هرمز» اقدام به موقع برای حرکت در مسیر تعامل است که گفت و‌گوهای درون منطقه ای را تسهیل می کند. 

وی با بیان اینکه خدمه کشتی کره ای می توانند ایران را ترک کنند، ادامه داد: تصمیم برعهده خود خدمه کشتی است که بخواهند ایران را ترک و یا مایل باشند در ایران بمانند و دیروز به سفیر کره جنوبی در تهران اطلاع داده شد خدمه کشتی کره‌ای براساس تصمیم دادستانی می‌توانند آزادانه ایران را ترک کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشور تصریح کرد: موضوع توقف نفتکش کره جنوبی، کاملا فنی بوده و همچنان در بستر فنی خود در حال پیگیری است.

خطیب زاده با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به جهت درخواست دولت کره جنوبی و رعایت ابعاد انسان دوستانه این ماجرا ، همکاری بسیار نزدیکی با دادستانی داشته، عنوان کرد: وزارت امور خارجه با همت و تلاش فراوان ، اقداماتی را انجام داد تا فرآیندهای قضایی به سمتی پیش برود که خدمه کشتی کره جنوبی بتوانند آزادانه ایران را ترک کنند و قوه قضایی و دادستانی نیز مساعدت های لازم را به انجام رساندند. 

وی خاطرنشان کرد: موضوع‌های فنی دیگر نیز در خصوص آلوده سازی محیط زیست و مسائل قانونی دیگر نیز درحال رسیدگی است که امیدواریم سریع‌تر به نتیجه برسد.

دولت کشورهای منطقه وزارت امور خارجه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر