کد خبر: 1034176 A

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور؛

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه کشورمان جزو حادثه خیزترین کشورهای جهان محسوب می شود، اظهار کرد: بایدآمادگی خود را برای مقابله با همه حوادث ارتقا دهیم ، به خصوص در مورد حادثه زلزله که آذربایجان شرقی هم در معرض خطر است و در این خصوص جزو پنج استان حادثه خیز کشور است .

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز،اسماعیل نجار در نشست ستاد بحران آذربایجان شرقی،با اعلام اینکه پس از ۲۰ سال لایجه بیمه اجباری حوادث کشور تصویب و ابلاغ شده است، اظهار کرد: با پیگیری های انجام شده و مشخص شدن ساز و کارهای لازم می‌توانیم از اوایل سال ۱۴۰۰ تمام ساختمان های کشور را بیمه کنیم .

وی افزود: خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی تحت پوشش این طرح قرار می گیرند و مردم عادی نیز مبلغی را با عنوان بیمه در فیش برق پرداخت می کنند .

نجار با اشاره به اینکه کشورمان جزو حادثه خیزترین کشورهای جهان محسوب می شود، اظهار کرد: باید تلاش کنیم آمادگی خود را برای مقابله با همه حوادث ارتقا دهیم ، به خصوص در مورد حادثه زلزله که آذربایجان شرقی هم در معرض خطر است و در این خصوص جزو پنج استان حادثه خیز کشور است .

وی هشدار داد: اگر زلزله هفت ریشتری اتفاق بیفتد عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت و در مورد تبریز که پر جمعیت است این نگرانی بیشتر است.

نجار با اشاره به اینکه در خصوص شهرهای پر جمعیت تجربه زلزله نداریم و از زلزله های گذشته دور مثل طبس تا کنون زلزله ها در مناطق کم جمعیت اتفاق افتاده است، گفت: چنانچه در تبریز یا تهران اتفاقی بیفتد به رغم اقدامات مثبت انجام شده وضعیت نگران کننده است .

وی ادامه داد : مهمترین و اساسی ترین راهکار پیشگیری از حوادث است و ساختمان ها باید بر اساس اصول مهندسی زلزله و با استفاده از مصالح استاندارد احداث شوند .

نجار با اشاره به رهنمودهای رهبری گفت: اساس کار اولویت قرار دادن پیشگیری از حوادث است و این اقدام موجب تحول می شود .

وی با بیان اینکه سال جاری پنج هزار و ۸۲ میلیارد تومان پیش بینی اعتبار مدیریت بحران بود و تنها ۳۰۰ میلیارد تومان آن در ردیف بودجه به صورت متفرقه تخصیص یافت، ادامه داد: برای سال آینده نیز هفت هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان پیش بینی بودجه داشتیم که ۶۰۰ میلیارد تومان تایید شده است .

وی همچنین با اشاره به مطالعه انجام شده در مورد علل آتش سوزی جنگل ها و مراتع کشور از جمله جنگلهای ارسباران  گفت: بر اساس یافته های مطالعه انجام شده در مورد نقش عوامل انسانی و غیر انسانی در حوادث حریق ۹۰ درصد حوادث حریق عامل انسانی دارد و شکار، تفریح ، اختلاف و توسعه زراعت از جمله علل آتش سوزی عنوان شده است .

چهار سال گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ فقره آتش سوزی جنگل و مرتع اتفاق افتاد

رییس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی کشور در وزارت دفاع نیز اعلام کرد: از سال ۹۵ تا کنون ۲ هزار و ۵۰۰ فقره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور اتفاق افتاده است.

کاپیتان محمد مهدی نوری آل آقا افزود: از این تعداد آتش سوزی یکهزار و ۴۰۰ فقره آتش سوزی در مناطق زاگرسی و یکهزار و ۱۰۰ حادثه در مناطق البرزی که آذربایجان شرقی نیز جزو این مناطق است اتفاق افتاده است .

 وی خاطرنشان کرد: بیشتر حوادث در مناطق صعب العبور اتفاق می افتد که اطفای حریق هوایی یا امداد هوایی را ضروری می سازد.

کاپیتان نوری اظهار کرد: اولین بسکت اطفای حریق هوایی تحویل مجموعه آتش نشانی آذربایجان شرقی شد تا در مواقع بحران دچار مشکل نشوند.

وی تاکید کرد: در شهرهای بزرگ مانند تبریز برای اطفای حریق در ساختمانهای بلند مرتبه تجهیزات مختلفی لازم است که در این خصوص از ظرفیت های وزارت دفاع استفاده می شود.

در پایان این نشست عملیات اجرایی ساختمان مدیریت بحران آذربایجان شرقی به صورت مجازی کلنگ زنی شد

آذربایجان شرقی پوشش زلزله کشورهای جهان سازمان مدیریت بحران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر