کد خبر: 1033812 A

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی البرز:

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز یکی از مشکلات پیش‌روی کتابخانه‌ها را بازگشت اعتبارات پیش بینی شده برای ساخت کتابخانه در برخی مناطق برشمرد و تصریح کرد: عدم همکاری و یا تعلل در اجرای برخی از پروژه‌ها توسط متولیان ساخت کتابخانه، موجب هزینه‌کرد اعتبارات در محل دیگر پروژه‌ها شده و پروژه‌های کتابخانه‌ای را در صف انتظار قرار می‌دهد.

به گزارش ایلنا از البرز هادی آشتیانی در بیست و ششمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان البرز که با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری، سرپرست اداره‌کل اجتماعی و فرهنگی استانداری و شهردار طالقان برگزار شد، اظهار داشت: طی 10 ماهه امسال 3 باب کتابخانه به کتابخانه های عمومی استان اضافه شده است که افزایش 615 متر مربع را به دنبال داشته است به نحوی که زیر بنای کتابخانه های نهادی استان از 23840 مترمربع به 24455 مترمربع افزایش یافته و تعداد 29000 نسخه کتاب نیز به منابع استان افزوده شده است.

وی در ادامه با ارائه گزارشی در خصوص پیگیری و نحوه اجرای مصوبات جلسه قبل انجمن افزود: باتوجه به اینکه کتابخانه‌های عمومی استان در موضوع ساخت کتابخانه تنها دستگاه بهره‌بردار هستند و هیچ بودجه عمرانی برای این موضوع ندارند، همکاری و حمایت دستگاه‌های سازنده همچون شهرداری و مسکن و شهرسازی برای احداث کتابخانه‌های عمومی جدید و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام یک ضرورت است.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به لزوم تامین سرانه‌های کتابخانه‌ای در محله پیشاهنگی، خواستار اقدام شهرداری کمالشهر نسبت به معرفی زمین مناسب با کاربری فرهنگی برای ساخت کتابخانه به اداره کل کتابخانه های عمومی استان و تامین اعتبار آن شد.

آشتیانی به پروژه‌های کتابخانه‌ای در شهرستان ساوجبلاغ نیز اشاره‌ای داشت و گفت: با توجه به سکونت 65 هزار نفر از اتباع خارجی در ساوجبلاغ، در چندین نوبت پیگیر تامین اعتبار لازم برای ساخت کتابخانه در شهرستان ساوجبلاغ بوده‌ایم که تاکنون محقق نشده است. 

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان یکی از مشکلات پیش‌روی کتابخانه‌ها را بازگشت اعتبارات پیش بینی شده برای ساخت کتابخانه در برخی مناطق برشمرد و تصریح کرد: عدم همکاری و یا تعلل در اجرای برخی از پروژه‌ها توسط متولیان ساخت کتابخانه، موجب هزینه‌کرد اعتبارات در محل دیگر پروژه‌ها شده و پروژه‌های کتابخانه‌ای را در صف انتظار قرار می‌دهد.

وی همچنین به بررسی وضعیت کتابخانه عمومی استاد شهریار مهدی آباد بخش چهارباغ و چگونگی راه‌اندازی و افتتاح آن نیز پرداخت و افزود: ساختمان کتابخانه عمومی استاد شهریار مهدی آباد با زیربنای 680 متر مربع در دو طبقه توسط شهرداری چهارباغ در سال 99 با 95 درصد پیشرفت فیزیکی ساخته شده و بخش اعظمی از تجهیزات کتابخانه‌ای آن از سوی اداره‌کل کتابخانه های عمومی استان تامین و به ساختمان کتابخانه انتقال داده شده است که انتظار می رود با همکاری شهرداری چهارباغ در تکمیل نواقص پروژه، این کتابخانه  در اسفندماه امسال به بهره‌برداری برسد.

آشتیانی در خاتمه با اشاره به پروژه کتابخانه نیمه کاره شهر طالقان نیز بیان داشت: شهرستان طالقان، تنها شهرستان فاقد کتابخانه در استان است که با وجود سبقه فرهنگی، فاقد فضای کتابخانه‌ای است. این پروژه از سال 96 آغاز شده و با 40 درصد پیشرفت فیزیکی به خاطر کمبود اعتبار تکمیل نشده است. طالقان خیّرین دغدغه‌مندی در حوزه فرهنگ دارد که امیدواریم شهرداری طالقان با مشارکت خیّرین  طالقانی و  تامین اعتبار، این پروژه را تکمیل و به چرخه کتابخانه‌های عمومی استان اضافه کند.

 

کتابخانه های عمومی البرز هادی آشتیانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر