کد خبر: 1033216 A

​ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر از افتتاح پروژه‌های آبخیزدازی در دهه فجر خبر داد و گفت: این پروژه‌ها در نقاط مختلف استان بوشهر با سرمایه‌گذاری ۲۹۳میلیارد ریال افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از بوشهر ، غلامرضا منتظری  در آیین آغاز پروژه‌‌های آبخیزداری در شهرستان دشتی اظهار داشت: همزمان با ایام‌الله دهه فجر عملیات اجرایی 3 پروژه آبخیزداری در شهرستان دشتی آغاز شده است.

وی این پروژه‌ها را در حوزه‌های آبخیز کردلان، خانی و حوزه شهری خورموج دانست و بیان کرد: این پروژه‌ها شامل 7  سازه با اعتبار 51 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اهمیت اجرای طرح‌های آبخیزداری را برشمرد و گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و توپوگرافی استان بوشهر اجرای پروژه‌های آبخیزداری اجتناب ناپذیر است چراکه حجم بالای روان‌آب حاصل از بارش‌های استان بوشهرکه حدود 4 میلیارد متر مکعب برآورد می‌شود در صورت اجرای عملیات آبخیزداری می‌توان آن را استحصال کرد.

منتظری با بیان اینکه اجرای طرح‌های آبخیزداری ضمن کاهش خطرات سیل در کنترل فرسایش رسوب و حفاظت از خاک نقش مهمی دارد افزود: اثرات مهم عملیات آبخیزداری در تغذیه سفره‌های زیرزمینی است که با توجه به بیلان منفی دشت‌ها لازم و ضروری است. 

وی در مورد عملیات آبخیزداری حوزه شهری خورموج اعلام کرد: با توجه به مطالعات و طراحی صورت گرفته 23 سازه آبخیزداری در بالادست شهر خورموج که دارای 9 زیر حوزه است احداث می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با بیان اینکه در این حوزه عملیات بیومکانیک شامل 4 هزار و 900 هکتار کپه‌کاری با چاله‌های فلسی و یک‌هزار و 129 هکتار هلالی‌آبگیر اجرا می‌شود افزود: اعتبار مورد نیاز اجرای این پروژه حدود 230 میلیارد ریال است که مقرر شد 150 میلیارد ریال آن از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین و مابقی از سایر منابع تامین شود.

منتظری از افتتاح پروژه‌های آبخیزداری در دهه فجر خبرداد و تصریح کرد: همزمان با دهه مبارک فجر 14 پروژه با 293 میلیارد ریال در شهرستان‌های جم، کنگان، دیر، دشتی، تنگستان و دشتستان افتتاح شد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دشتی هم بیان کرد: امسال 2 طرح بند سنگ ملاتی با اعتبار 13.5 میلیارد ریال  و پخش سیلاب لاور شرقی یک مورد بند سنگ ملاتی تنگ سدر با 12.5 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

محمد زنگنه با اشاره به  افتتاح 2 طرح آبخیزداری با 9.5 میلیارد ریال گفت: 7  طرح آبخیزداری در رقبات خورموج خانی و کردلان دشتی با اعتبار بیش از 5 میلیارد ریال عملیات اجرایی آن آغاز شد.

 

 

 

 

انقلاب اسلامی تغذیه خاک رئیس اداره منابع طبیعی منابع طبیعی و آبخیزداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر