کد خبر: 1032803 A

دادور تشریح کرد:

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس با اشاره به اقدامات برجسته‌ یک‌ساله‌ این پالایشگاه، نقشه راه ستاره خلیج‌فارس برای افزایش درخشش در صنعت پالایشی کشور را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، محمدعلی دادور ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ایام‌الله دهه‌ فجر، پرسنل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس و خانواده ایشان را که با تحمل تمام مرارت‌ها وظیفه‌ خطیر حفاظت از امنیت سبد سوخت کشور را بر عهده دارند، مجاهدان اقتصادی ایران‌ اسلامی خواند و افزود: تحریم‌های ناعادلانه علیه کشور صادرات فرآورده را با مشکل مواجه کرده و در نوسانات شدید قیمت فروش و میزان تقاضا نیز مؤثر بوده است با این‌حال در راستای ارزآوری تمام تلاش خود را به خرج داده‌ایم.

دستاوردهای صادراتی

دادور دستاوردهای صادراتی شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس را سبب کمرنگ‌تر جلوه دادن اثرات ناشی از تحریم‌ها دانست و گفت: با توجه به حجم تولید فرآورده استراتژیک بنزین این پالایشگاه و عرضه آن از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، کشور نه‌تنها از واردات این فرآورده بی‌نیاز شده و به خودکفایی رسیده بلکه به بزرگ‌ترین صادرکننده بنزین در منطقه مبدل شده و این موضوع کمک شایانی به کشور در دستیابی به اهداف صادراتی داشته است.

حضور درخشان در بازار بورس انرژی

وی به نقش‌آفرینی ویژه‌ این پالایشگاه در بازار بورس انرژی نیز اشاره کرد و ادامه داد: شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس به سبب مقیاس تولید و تنوع فرآورده، نقشی تعیین‌کننده در بازار دارد و در فصل پاییز تنها در یک عرضه، 140 هزار متریک-تن نفتای سبک عرضه شد و روزی تاریخی در بورس کشور رقم خورد.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس اضافه کرد: تابه‌حال این حجم از فرآورده در رینگ داخلی به فروش نرسیده بود و امیدواریم همچنان با تلاش کارکنان خدوم و زحمتکش این پالایشگاه شاهد درخشش‌های بیشتر ستاره خلیج‌فارس در آسمان صنعت پالایشی کشور باشیم.

وی در تشریح اهمیت این عرضه‌ تاریخی بیان کرد: این عرضه‌ در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد ارزش‌افزوده  بیشتر و جلوگیری از خام فروشی صورت پذیرفت چراکه نفتای سبک خوراک پتروشیمی‌های کشور است و می‌تواند به تأمین خوراک صنایع پایین‌دستی و ایجاد جهش تولید در کشور کمک کند.

بومی‌سازی قطعات حساس

وی در ادامه به موضوع بومی‌سازی قطعات حساس الکترونیکی پالایشگاه ازجمله شیر برقی (Solenoid Valve)، ترانسمیتر دما، شیر با عملگر موتوری، تغییر کاربری برخی از مخازن در راستای بهبود فرآیند ذخیره‌سازی، اصلاح سیستم‌های کنترلی و بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت در روند تولید با صرف کمترین هزینه اشاره و عنوان کرد: با همت جوانان این پالایشگاه توانستیم تا از هدر رفت منابع مالی جلوگیری کنیم همچنین وابستگی به محصولات خارجی را کاهش دهیم.

تلاش در راستای توسعه

دادور ضمن اشاره به اجرای موفقیت‌آمیز مرحله‌ نخست طرح افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های فازهای سه‌گانه‌ این پالایشگاه، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نیز اجرای پروژه‌های مختلف در راستای بهبود فرآیندها در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در جریان است که می‌توان به پروژه ایستگاه گاز شمالی، ایستگاه کال، گیت ورودی پالایشگاه، ﺳﺎﺧﺖ دو دﺳﺘﮕﺎه ﻣﺨﺰن ذخیره‌سازی یک‌میلیون بشکه‌ای و پروژه انبار مرکزی اشاره کرد.

صرفه‌جویی ارزی

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در ادامه از اجرای خط انتقال 26 اینچ از این پالایشگاه به انبار نفت شهید رجایی خبر داد و تصریح کرد: با لغو برون‌سپاری این پروژه و اعتماد به توان و دانش مهندسان و کارگران ابرپالایشگاه ستاره خلیج‌فارس 85 میلیارد ریال صرفه‌جویی صورت پذیرفت.

وی اصلاح طراحی و ساخت مبدل‌های در ایر واحد بنزین‌سازی این پالایشگاه با استفاده از ضایعات را نیز نشان از توانایی شگرفت مهندسان ستاره خلیج‌فارس دانست و گفت: در این مورد نیز 18 میلیارد صرفه‌جویی ارزی انجام شد.

دستگاه برتر در حوزه پدافند غیرعامل

وی اظهار کرد: اهتمام و تلاش شبانه‌روزی همکاران گران‌قدرم سبب مصون‌سازی زیرساخت‌ها و مراکز ثقل بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در برابر تهدیدات خصمانه دشمن در شرایط اضطرار شده و انتخاب به‌عنوان دستگاه برتر در حوزه پدافند غیرعامل نیز برجسته کننده‌ی همین موضوع است.

کاهش نرخ ریسک پالایشگاه

دادور با اشاره به کاهش نرخ ریسک پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از 1.35 به 1.2 در روندی دوساله، بیان کرد: اگر با همین روند پیش برویم می‌توانیم تا سال 1401 به نرخ ریسک 1.1 برسیم که در نوع اقدامی سترگ است.

راه‌اندازی مرکز تخصصی مشاوره

وی در تشریح چرایی و چگونگی راه‌اندازی سامانه مشاوره تلفنی «2300» در این پالایشگاه نیز عنوان کرد و افزود: این سامانه‌ پیشرو ویژه کارکنان و خانواده‌های آنان است و با مشاوره‌های تخصصی در زمینه‌های پزشکی، بهبود روابط کار و مددکاری اجتماعی و روانشناسی فردی، خانوادگی، ازدواج، تحصیلی، شغلی و... به ارائه‌ خدمات می‌پردازد.

تقویت ارتباط با مراکز علمی

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس بر ایجاد ارتباط مناسب بین این پالایشگاه و دانشگاه‌های معتبر کشور تأکید کرد و افزود: ارتباط تنگاتنگی با مراکزی مانند دانشگاه تهران، دانشگاه هرمزگان، اداره کل فنی و حرفه‌ای و همچنین بنیاد ملی نخبگان برقرار کردیم که این ارتباط در فرایندهای آموزشی، پژوهشی و معرفی نخبگان بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

توزیع سه هزار بسته معیشتی

دادور در ادامه با اشاره به اقدامات کم ‌نظیر شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در حوزه‌ بهداشت و درمان، تأکید کرد: ادامه ساخت مدرن‌ترین و مجهزترین بیمارستان استان هرمزگان، حفاظت از زیست‌کره گنو و گونه‌ در حال انقراض پلنگ ایرانی، ثبت رکورد اجرای بیش از 70 هکتار فضای سبز، توزیع سه هزار بسته‌ کمک‌های معیشتی و ده‌ها اقدام فرهنگی، اجتماعی، خیریه و مذهبی را در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی در یک سال گذشته انجام داده‌ایم.

استمداد برای تسهیل ورود به بازار سرمایه

دادور در پایان کمک به حل بدهی‌های ارزی این پالایشگاه را سبب تسهیل در ورود ستاره خلیج‌فارس به بازار بورس دانست و اضافه کرد: با توجه به افزایش نرخ تسعیر ارز، میزان تسعیر وام مزبور به ریال چیزی در حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که در حال حاضر با بانک مرکزی در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم بازپرداخت این تسهیلات را به‌صورت ریالی کنیم که هنوز سازوکار ریالی شدن این وام‌های ارزی نهایی نشده است و همچنان پیگیر این موضوع هستیم.

انرژی پتروشیمی خلیج فارس صنعت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر