کد خبر: 1032198 A

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی:

معاون‌نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی گفت: سرشماری زمستانه حیات وحش در مناطق تحت مدیریت این استان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی مصطفوی افزود: در سرشماری زمستانه میزان افزایش یا کاهش جمعیت نسبت به مدت مشابه سال گذشته در مناطق مختلف بررسی می‌شود و جمعیت حیات وحش نسبت به فصل بهار که فصل زادآوری است، مقایسه و به طور تقریب مشخص می‌شود چه تعداد به جمعیت‌ آنها اضافه شده است. 

وی با بیان اینکه تنوع زیستی استان مرکزی بالا است، ادامه داد: در این سرشماری گونه‌های شاخص پستانداران استان مرکزی مانند، کل و بز و قوچ و میش و دیگر پستانداران حیات وحش سرشماری می‌شوند و این اقدامات با حضور کارکنان اجرایی یگان حفاظت محیط زیست استان، کارشناسان و متخصصان انجام خواهد شد. 

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به اقدامات خوبی که در سال‌های اخیر در خصوص ایجاد پاسگاه‌ها، بالا بردن ضریب حفاظت، فرهنگ‌سازی و برخورد با متخلفین و شکارچیان غیرمجاز صورت گرفته، امید است شاهد افزایش جمعیت گونه‌های جانوری از جمله کل و بز و قوچ و میش در این مناطق باشیم. 

استان مرکزی یکی از مناطق برخوردار طبیعی در امتداد رشته کوه های زاگرس است که انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی، دشت و غیره را در خود جای داده است. ۱۲،۲۵ درصد از مساحت استان مرکزی در قالب ۱۱ منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه‌ها و پناهگاه‌های حیات وحش کشور محسوب می‌شوند. 

استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است و بر اساس آخرین مطالعات انجام شده تاکنون ۳۶۳ گونه جانوری شامل ۵۳ گونه پستاندار، ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۲۰ گونه دوزیست، ۱۷گونه آبزی و ۱۳۳۶ گونه گیاهی در آن شناسایی شده است. 

مناطق تحت حمایت استان مرکزی شامل ۲ منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک و الوند خمین، ۲ پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شکار ممنوع بازرجان تفرش، کلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است. منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک دارای حدود ۹۷ هزار هکتار وسعت و اولوند خمین ۸۶۰۰ هکتار است. 

حیات وحش سرشماری زمستانه مناطق تحت مدیریت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر