کد خبر: 1032025 A

رئیس موسسه رازی:

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و ‌سرم سازی رازی، گفت: واکسن «رازی کوو پارس» جهش های ویروس کرونا را پوشش می دهد.

به گزارش ایلنا از البرز، علی اسحاقی در حاشیه آیین امضای تفاهمنامه آغاز کارآزمایی بالینی واکسن کرونای متعلق به موسسه رازی گفت: این واکسن پروتئین نوترکیب اسپایک ویروس کووید ۱۹ است و مطالعات آن از اسفندماه سال گذشته آغاز شد.

وی با اشاره به دریافت مجوز کمیته ملی اخلاق برای تست روی انسان افزود: یک بچ از واکسن نیز تولید شده و باید به تایید سازمان غذا و دارو برسد تا مجوز آزمایش انسانی برای ما صادر شود. به محض دریافت مجوز ثبت نام از داوطلبان در سایت موسسه آغاز خواهد شد و طبق معیارهایی که موسسه رازی هیچ دخالتی در آن ندارد، تیم کارآزمایی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران تعیین و کارآزمایی بالینی در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) با راهبری این دانشگاه دو یا سه هفته آتی آغاز می شود.

اسحاقی تصریح کرد: تا امروز تلاش کردیم به دور از هیاهو و فضاهای  سیاسی و رسانه ای، کار را کاملا علمی پیش ببریم تا بتوانیم واکسنی مفید برای مردم بسازیم.

رئیس موسسه رازی ساخت این واکسن را کاری بزرگ خواند و گفت: این کار دانش فنی ارزشمندی را به کشور در حوزه واکسن سازی اضافه کرد و‌ امیدواریم بستری برای توسعه صنعت واکسن کشورمان باشد.

اسحاقی با اشاره به استقلال کامل موسسه رازی در ساخت این واکسن گفت: پروژه ساخت واکسن رازی کوو پارس به صورت مستقل و صرفا توسط محققان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی انجام شده و امید است نتیجه بخش باشد.

رئیس موسسه رازی درباره اثر این واکسن بر روی جهش های ویروس کرونا تصریح کرد: بخشی از ویروس که به عنوان کاندید واکسن انتخاب شده جهش پیدا نمی کند و در بخش های دیگر نیز چنانچه جهش پیدا کند مشکلی پیش نخواهد آمد و آن را پوشش می دهد.

جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز  در حاشیه این مراسم اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران مفتخر است در فاز آزمایش انسانی واکسن کرونای موسسه رازی با این موسسه معتبر و ارزشمند کشورمان همکاری کند. 

وی گفت: در دانشگاه علوم پزشکی ایران به طور کامل توسط محققان و بیمارستان ها و خدمات سلامتی که در اختیار داریم در بخش های مورد نیاز در کنار موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خواهیم بود. 

کوهپایه زاده با اشاره به این که تلاش می کنیم آزمایشات انسانی فاز های اول و دوم این واکسن به سرعت انجام و وارد فاز سوم تست انسانی شویم، افزود: امید است بتوانیم هر چه سریع تر با گسترده ای بیشتر این واکسن ارزشمند که محققان موسسه رازی به صورت کاملا بومی ساخته اند را در قالب همکاری مشترک بین ساختارهای تولید و تزریق پیش ببریم. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، یادآور شد: آزمایشات انسانی این واکسن طبق پروتکلی خاص بوده و پایه آن داوطلبانه است گرچه ملاحظاتی نیز وجود دارد که در نشست خبری پیش از آغاز کار اعلام خواهد شد.

موسسه رازی واکسن ویروس کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر