کد خبر: 1030339 A

فرماندار دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد:

فرماندار شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواست تا کاوش کامل گورستان ۴۵۰۰ ساله دهستان سادات محمودی در این شهرستان، اجازه آبگیری به سد خرسان ۳ را از وزارت نیرو بگیرد.

به گزارش ایلنا از یاسوج "عبدالحمید پناهی" با تشریح ویژگی‌های تاریخی گورستان ۴۵۰۰ ساله دهستان "ده پایین " سادات محمودی شهرستان دنا، تاکیدکرد انتظار داریم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تا کاوش کامل این گورستان، اجازه آبگیری سد خرسان سه را به وزارت نیرو ندهد.

وی، گورستان سادات محمودی دنا را میراث فرهنگی مردم این دیار و یکی از بزرگترین و غنی ترین گورستان های کشف شده ایران عنوان و خاطرنشان کرد: این گورستان تنها گورستان دوران ایلامیان در استان بوده و نشان دهنده هویت مردم این سرزمین است.

فرماندار دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد، قدمت گورستان دهستان سادات محمودی دنا را نشان دهنده ارتباطات مردم این دیار با شهر سوخته در شرق و بین النهرین در غرب دانست و یادآورشد: سابقه تاریخی آن بیش از ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است و ما معتقدیم باید بطور کامل، نجات بخشی آثار آن انجام گیرد.

پناهی با اشاره به کوه کیخسرو در تاریخ ایران، ادامه داد: در کوهپایه دنا، آثاری برگرفته از گورستان های قدیمی مشهور به گورستان لما، لهسواره، ده پایین که نماد دیرینه ایران زمین بوده که بیش از هر چیز باید از آن محافظت کرد.

وی تاکیدکرد: در اجرای پروژه های عمرانی، اقتصادی باید طوری برنامه ریزی شود که خدشه ای به این فرهنگ ۴۵۰۰ ساله وارد نشود و سد جدید خرسان سه که در حال اجراست باید توسط وزارت میراث فرهنگی با برنامه ریزی دقیق انجام گیرد و نگذارند این آثار در زیر آب مدفون شود.

به گزارش ایلنا، باستان شناسان برای اولین بار گورستانی ۴۵۰۰ ساله را در زاگرس میانی پشت سد خرسان سه کشف کردند.

آنها به بیش از ۳۰۰ شی شاخص رسیدند که نشان می‌دهد گله‌داران استان کهگیلویه و بویراحمد با شهرسوخته، تمدن هلیل‌رود جیرفت، شهداد، دوره مفرغ لرستان و تمدن هفت هزار ساله حصار دامغان در ارتباط بوده اند.

باستان شناسان با توجه به وسعت یک کیلومتری گورستان احتمال می‌دهند بزرگترین گورستان ایلامی کشور را در منطقه سادات محمودی کهگیلویه و بویراحمد کشف کرده اند.

 

پناهی فرماندار دنا سد خرسان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر