کد خبر: 1027994 A

شهردار شیراز مطرح کرد:

شهردار شیراز گفت: به دلیل اینکه یکی از دامنه تامین‌کننده چاه‌های آب پارک کوهستانی دراک در دامنه این پارک قرار دارد بنابر این نباید اقدامات تخریبی در این پارک صورت بگیرد.

به گزارش ایلنا، حیدر اسکندرپور در آیین اجرای چهارمین طرح زاگرس سبز با هدف توسعه فضای سبز پیرامونی در ارتفاعات شیراز با اشاره به  انجام مطالعات بین جهاد کشاورزی و سازمان سیما و منظر شهرداری  برای شناسایی گیاهان بومی برای کاشت در ارتفاعات تحت عنوان طرح زاگرس سبز افزود: طی این طرح یک میلیون بذر متناسب با این اقلیم در دامنه ارتفاعات با مشارکت مردم کاشته می شود.

وی ادامه داد: در راستای توسعه فضای سبز و حفظ این فضا بعنوان یکی از ویژگی های منحصر بفرد کلانشهر شیراز طرح هر شیرازی یک درخت در اسفند ماه همزمان با هفته درختکاری برنامه‌ریزی شده است بطوری که هر فرد می تواند یک درخت را در دامنه شهر شیراز غرس و به نام خود ثبت کند.

 شهردار شیراز از اختصاص یک مرکز داده برای ثبت و شناسایی درختان با نام افرادی که غرس می شوند خبر داد.

اختصاص 6 کیلومتر مسیر پیاده

اسکندر پور یادآور شد  یکی از اقدامات شهرداری شیراز در پارک کوهستانی دراک ایجاد حدود ۶ کیلومتر مسیر پیاده برای استفاده شهروندان شیرازی است و رویکرد ما در پارک کوهستانی تعبیه کردن یک پارکینگ در ورودی برای پارک خودروها و اختصاص پارک به چند ون برای خدمات دهی به شهروندان بصورت رایگان از ورود خودروها به پارک جلوگیری کنیم .

تاکید بر حفظ فضای کوهراه و پیاده را دراک

شهردار شیراز با اشاره به استقبال سمن ها و شهروندان در کاشت یک میلیون بذر در دامانه ارتفاعات گفت:   برای دومین هفته پیاپی طرح زاگرس سبز  با هدف سبز نمودن دامنه ارتفاعات شهر شیراز با گیاهان بومی با حضور گروههای مختلف مردم انجام می شود.

ContentImages_110551

لزوم اهمیت تقویت بافت سبز شیراز

رئیس شورای شهر شیراز گفت: این برنامه ها موجی از نشاط و شادابی را در جامعه برای شهروندان ایجاد می‌کنند که کار بسیار ارزشمندی است.

سید عبدالرزاق موسوی با اشاره به اهمیت تقویت بافت سبز شیراز و نقش ارزنده ان در حفظ کیفیت هوای کلانشهر افزود: مطابق برنامه های اعلام شده یک میلیون بذر سازگار با محیط زیست و جغرافیای این منطقه کاشته می شود که با این عمل شاهد تقویت فضای سبز دامنه زاگرس خواهیم بود.

وی در پایان با تقدیر از عملکرد مدیریت شهری و به ویژه سازمان سیما و منظر خاطر نشان کرد: امیدواریم به همت شهرداری شیراز و حمایت های شورا این پارک به سرمایه بزرگ شهر تبدیل شود و نقش مهمی در تلطیف فضای شیراز ایفا نماید.

کاشت 100 هزار اصله درخت و درخچه در ارتفاعات

محمد رضا زندیه ریس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در حاشیه چهارمین برنامه زاگرس سبز که در ارتفاعات پارک کوهستانی دراک  صورت گرفت گفت: برنامه زاگرس سبز  براساس  یک مطالعه علمی  با همکاری دانشگاه شیراز ، جهاد کشاورزی و سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز اجرایی می‌شود .

به گفته زندیه در این برنامه یک میلیون بذر که عمدتا از گونه های بومی مناطق پیرامونی شهر شیراز هستند شناسایی و در دامنه ارتفاعات پیرامونی توسط سمن ها و گروه‌های مردمی کاشته می شوند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون طرح زاگرس سبز مورد استقبال شهروندان شیراز و سمن‌ها قرار گرفته است، افزود: با اجرای طرح زاگرس سبز تا آخر زمستان یک میلیون بذر در سطح ارتفاعات شیراز بر اساس هدفگذاری صورت گرفته کاشته می شود .

 به گفته زندیه بذرهای کاشته شده در ارتفاعات با توجه به به شرایط اقیلمی نیاز به آبیاری ندارند.

 زندیه سطح ارتفاعات پیرامونی شهر شیراز را سطح 13 هزار هکتار عنوان و تصریح کرد: یک میلیون بذر هدف‌گذاری شده در مکان هایی که دارای پتانسیل مناسب است کاشت می شود مانند ارتفاعات بابا کوهی، شهرک گلستان ، میانرود و دراک انجام شده است.

وی درباره نهضت درختکاری با هدف افزایش سرانه فضای سبز و مشارکت شهروندان در پویش شیراز شهر سبز پایدار اظهار کرد: در این نهضت 500 هزار درخت و درخچه در سطح معابر و محلات شهر شیراز غرس می‌شود و این نهضت درختکاری از آبان ماه شروع شده و حرکت اصلی آن در اسفند ماه و همزمان با هفته درختکاری است

رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری شیراز از تعبیه شدن یک سامانه در این سازمان برای ثبت درخواست شهروندان برای غرس درخت و درخچه خبر داد و گفت: تلاش شهرداری این است که طی این نهضت حدود 100 هزار اصله درخت و درخچه در ارتفاعات پیرامونی و حدود 400 هزار اصله در سطح شهر غرس  شود

زندیه تاکید کرد: هدف شهرداری شیراز از طرح زاگرس سبز و نهضت درختکاری مشارکت های مردمی است تا حس تعلق خاطر را برای شهروندان در قبال توسعه و حفظ فضای سبز ایجاد کند .

وی از مطالعات صورت گرفته برای شناسانامه دار کردن درختان غرس شده توسط شهروندان خبر داد.

جامعه سازگار با محیط زیست سرمایه سرانه فضای سبز مشارکت های مردمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر