کد خبر: 1027986 A

بازرس ویژه وزیر کار در شیراز:

مشاور و بازرس ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: قوانین و مقررات مرتبط با کار و تولید باید به نفع تولید، حفظ، توسعه و تثبیت نیروی کار بازنگری و اصلاح شود.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط‌عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس؛کریم یاوری در نشست شورای هماهنگی دستگاه های زیرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان فارس افزود: اگر قرار است تغییر یا اصلاحی در قوانین و مقررات صورت پذیرد می بایست این تغییرات در جهت همراهی با تولید ، پایداری و ثبات بنگاه های اقتصادی ، افزایش توان تولید، رقابت و ایجاد و توسعه اشتغال برای نیروی صورت پذیرد.

مشاور و بازرس ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان این مطلب که همه مشکلات موجود در یک بنگاه اقتصادی مشکل دار را نمی توان متوجه بانک ها دانست، گفت: مشکلات واحدهای تولیدی به دو دسته درون و برون کارگاهی دسته بندی می شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات بنگاه های اقتصادی مشکل دار ،اختلاف بین سهامداران و بعضا سوء مدیریت است که از این طریق مشکلات دیگری به بنگاه ها تحمیل می‌شود.

یاوری اضافه کرد: تحریم های ظالمانه ازجمله مشکلات برون کارگاهی است که به بنگاه ها اقتصادی تحمیل شده ،واردات بی رویه کالاهای مشابه تولید داخل ،قاچاق کالا، مطالبات واحدهای تولیدی از دستگاه ها و سازمان ها و عدم امکان فروش و رقابت در بازارهای خارجی و صادرات کالا از دیگر مشکلات این واحدها است.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: برای کاهش هزینه های سرمایه گذاری و افزایش انگیزه در متقاضیان احداث بنگاه های تولیدی ،صنعتی، خدماتی و کشاورزی باید کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی به این دسته از افراد مورد بررسی ،رسیدگی و تجدید نظر قرار گیرد.

مشاور و بازرس ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ضرورت ارتقاء ،بازآموزی و افزایش کمی و کیفی نیروی کار در بنگاه های اقتصادی مشکلدار در رفع و کاهش این موانع تاثیر بسزایی خواهد داشت،گفت: نیروی کار با دانش و سطح مهارت بالا می تواند خلاق، گره گشا و حلال مشکلات کارفرمایان باشد.

وی اظهار داشت: در بنگاه های اقتصادی مشکل دار شاهدیم که کارگران پرتلاش و سخت کوش پا به پای کارفرمایان و مدیران بنگاه در جهت حل مشکلات از هیچ کوششی فروگذار نیستند.

یاوری اعلام کرد: هم اکنون تقاضا در بازار کار بیشتر برای نیروی کار ماهر است و ضرورت توجه سازمان آموزش فنی و حرفه ای به آموزش و تربیت نیروی کار ماهر در بنگاه های اقتصادی خصوصا از نوع مشکل دار مورد انتظار است.

وی تاکید کرد: در استان فارس حدود ۷۰ بنگاه اقتصادی مشکل دار وجود دارد که حل و فصل مشکلات این واحدها در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کمیسیون کارگری شهرستان ها و استان در دست بررسی و رسیدگی است.

مشاور و بازرس ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه استان فارس بنگاه اقتصادی با شرایط بحرانی ندارد گفت: عملکرد این استان در بررسی و رسیدگی و حل و فصل بنگاه های اقتصادی مشکل دار مناسب و خوب ارزیابی شده است.

وی در ادامه افزود: حوزه کاری این وزارتخانه بسیار وسیع و متنوع است و خدماتی که این وزارتخانه ارایه می کند به اقشار بسیار نیازمند است و طیف وسیعی از اقشار مختلف جامعه از نوزادان تازه متولد شده تا خانواده متوفیان مقرری بگیران را شامل می شود.

اشتغال فارس در سطح کشور ممتاز شد

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز در این نشست گفت: استان فارس اخیرا در سه بخش اشتغال مورد تقدیر وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته که حوزه طرح های ملی اشتغالزایی مانند کارورزی و مشوق های بیمه ای ،اشتغال روستایی ،عشایری و صیانت از اشتغال در ایام کرونا را شامل می شود بطوریکه به گواهی شاغلین نزد تامین اجتماعی به نسبت اسفند ٩٨ علیرغم بیکاری تعداد زیادی از کارگران در ابتدای شیوع این ویروس ،در آذرماه امسال تعداد شاغلین فارس یک درصد رشد داشته است.

سهراب مختاری افزود: دو بانک توسعه تعاون و رفاه کارگران در زمینه اشتغال استان همکاری کافی و خوبی با دستگاه های اجرایی استان داشته اند.

وی ادامه داد:  فارس جز استانهایی است که در حوزه پرداخت تسهیلات کرونا کمترین انحراف را داشته است.

وی اضافه کرد: در سفر اخیر معاون تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به این استان نیز تسهیلات مناسبی برای تکمیل طرح های نیمه تمام و توسعه تعاونی ها به همت استاندار فارس و معاونتعاون وزارت متبوع و مدیر عامل بانک توسعه تعاون مصوب شد.

وی در پایان تاکید کرد: در بخشی از حوزه ها نیاز است که اختیارات به مدیران استانی دستگاه ها و ارگانهای زیرمجموعه وزارت خانه در سطح استان تفویض شود.

اشتغال قوانین و مقررات مشکلات نیروی کار وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر