کد خبر: 1027913 A

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس:

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس گفت: فعالان اقتصادی استان هرمزگان در دوران شیوع بیماری کرونا نقش مهمی ایفا کردند.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، عباس براهیمی در نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی استان هرمزگان اظهار کرد: در روزهایی که چرخ اقتصادی کشور دچار آسیب شد، بخش خصوصی این استان به یاری بخش بهداشت و درمان شتافت و در تجهیز بیمارستان ها مشارکت فعال داشت.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی استان هرمزگان در فعالیت های خیرخواهانه و کمک به مردم پیشگام بوده، افزود: این بخش دین خود را به جامعه ادا کرده و اکنون نوبت دولت، مجلس و حاکمیت است که یاری گر بخش خصوصی استان هرمزگان باشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس در ادامه به دغدغه های فعالان اقتصادی این استان اشاره کرد و گفت: صنایع و شرکت های بزرگ مستقر در هرمزگان، مالیات را در مرکز پرداخت می کنند این در حالی است که سهم مردم استان از این صنایع، آلودگی زیست محیطی، ترافیک و ... است.

براهیمی تصریح کرد: این حرکت صنایع و شرکت های بزرگ، جفا و ظلم در حق مردم نجیب استان هرمزگان است، چگونه است که مالیات این صنایع در جایی غیر از هرمزگان پرداخت شود و این استان با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم کنه کرد.

وی به مشکلات این استان اشاره کرد و یادآور شد: در هرمزگان مناطقی وجود دارد که از آب آشامیدنی سالم برخوردار نیستند و آب خود را از برکه های باران تامین می کنند، در حالیکه اگر مالیات این صنایع به استان برگردد می توان طرح ها و پروژه های بزرگی در راستای محرومیت زدایی استان اجرا کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس تاکید کرد: هرمزگانی‌ها علیرغم نجابت، هرگز مدیران و مسئولانی که اجازه نمی دهند مالیات این صنایع و شرکت ها در هرمزگان پرداخت شود را نمی بخشند.

براهیمی، حوزه گردشگری را یکی از حوزه های آسیب پذیر دانست و ادامه داد: کمک های دولت به این بخش قطره چکانی بود و هرگز مشکل فعالان این حوزه را مرتفع نکرد.

وی اضافه کرد: می توان با تشکیل صندوق حمایت از صنعت گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی، مشکلات این صنعت را برطرف کرد.

براهیمی گفت: در این صندوق،سهم دولت و بخش خصوصی 50 درصد تعیین شود که در صورت تداوم رکود این حوزه، این صندوق مانع آسیب پذیری بیشتر این صنعت شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس بیان کرد: عدم همکاری بانک ها با بخش خصوصی و اعمال بهره مرکب از عوامل مهم در تولید ذکر کرد، این سیاست بانک ها، تولید را نابود و بیکاری را تشدید می کند.

وی از دستگاه های نظارتی خواست به موضوع بهره مرکب بانک ها که به تولید و اشتغالزایی ضربه می زند ورود کند.

طرح توسعه اتاق های بازرگانی مستقل از دیگر مواردی بود که عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس به آن پرداخت.

وی با اشاره به نقش مهم هرمزگان در صادرات و واردات کالا تصریح کرد: در شرایط تحریم نیز سهم بنادر این استان در صادرات و واردات کالا بیش از 60 درصد است.

براهیمی ادامه داد: هرمزگان دارای 900 کیومتر نوار ساحلی است که این پتانسیل و ظرفیت از شهرستان پارسیان در غرب تا جاسک در شرق استان وجود دارد. این ظرفیت ها می طلبد که اتاق های بازرگانی مستقل در غرب، شرق، شمال و یکی از مناطق آزاد راه اندازی شود.

وی همچنین با انتقاد از تحرکات نمایندگان استان فارس برای دسترسی به خلیج فارس، تصریح کرد: به جای تحریک احساسات و عواطف مردم، مسئولان استان فارس به فکر دستیابی به بازارهای هدف و راه اندازی خطوط ریلی و ترانزیت باشند.

براهیمی اضافه‌کرد: اگر پافشاری نمایندگان و مسئولان استان فارس روی این موضوع ادامه داشته باشد،فعالان اقتصادی استان هرمزگان و فرهیختگان پاسخ آنها را خواهند داد.

وی با بیان اینکه هر منطقه از کشور دارای پتانسیل و ظرفیت‌های منحصربفرد است، خاطرنشان کرد: در گذشته به دلیل سیاست های اشتباه و تصمیمات غیرکارشناسی، طرح فولاد از هرمزگان به استان اصفهان منتقل کردند که منجر به خشکیده شدن زاینده رود شد که پس از تحمل خسارت، این طرح در هرمزگان اجرا شد، چنین تصمیماتی به کشور ضربه می زند.

ترافیک صنعت مشکلات هرمزگان فعالان اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر