کد خبر: 1025353 A

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان:

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: به منظور استفاده از فناوری‌های روز در حوزه حفظ نباتات، امکان استفاده از تسهیلات مکانیزاسیون برای خرید و تهیه پهپادهای سم پاش وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، یوسف درخشان اظهار کرد: میانگین مصرف آفت کش ها در اراضی کشور نسبت به میانگین جهانی کمتر است اما مصرف نامناسب و فناوری پایین ناوگان سم پاشی کارایی سموم را کاهش داده است و در برخی مواقع موجب آلودگی های زیست محیطی و افزایش باقی مانده سموم بر روی محصولات کشاورزی می شود.

مدیر نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: از همین رو برای ارتقای فناوری در حوزه سم پاشی محصولات کشاورزی بخشی از تسهیلات مکانیزاسیون برای خرید سم پاش های جدید و به روز رسانی آنها و همچنین تهیه پهپادهای سم پاش اختصاص یافته است که پیشنهاد می شود شرکت های کشاورزی و کشاورزان از این فرصت استفاده کنند.

درخشان یادآور شد: در سال جاری سه هزار هکتار از مزارع کشاورزی شامل گندم، سبزی و صیفی جات، گوجه فرنگی و ذرت در استان قزوین با استفاده از پهپادها سم پاشی شده اند.

او ادامه داد: کاهش مصرف سم تا ۲۵ درصد به دلیل هم پوشانی بهتر سم پاشی، سرعت بالای سم پاشی در هر ۱۵ دقیقه یک هکتار، کاهش ۳۰ برابری مصرف آب که با استفاده از ۱۰ لیتر آب یک هکتار سم پاشی صورت می‌گیرد، از عمده مزایای سم پاشی با پهپادها به شمار می رود.

این مسئول همچنین یادآور شد: امکان سم پاشی در اراضی کشاورزی بلافاصله پس از بارندگی ها و همچنین وارد نشدن افراد و تراکتور به مزرعه و جلوگیری از آسیب به محصولات از دیگر مزایای این روش نوین سم پاشی محسوب می شود.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

استان قزوین جهاد کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان فناوری گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر