کد خبر: 1023532 A

مدیرعامل شرکت آب ‌منطقه‌ای استان همدان:

مدیرعامل شرکت آب ‌منطقه‌ای استان همدان گفت: تصفیه خانه آب شرب و طرح آبرسانی شهر ملایر دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد و قرار است بخش زیادی از آب مورد نیاز این شهر از طریق سد کلان تامین شود.

به گزارش ایلنا از همدان- منصور ستوده در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اکنون آبرسانی به ملایر با ۲۷ حلقه چاه انجام می شود اظهار داشت: برای افق ۱۴۱۵ و برای جمعیت حدود ۳۳۰ هزار نفری ملایر، نیاز آبی ۳۰ میلیون متر مکعب پیش بینی و قرار شد ۱۲ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی از طریق سد کلان و خط آبرسانی تامین شود.

او اظهار داشت: سد کلان ملایر با مساحت حوزه آبریز ۳۸۴ کیلومتر مربع و طول دریاچه ۴۹۰ متر با حجم مخزن ۴۵ میلیون متر مکعب ساخته شد است.

مدیرعامل شرکت آب ‌منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه هم اینک بیش از ۴۱ میلیون متر مکعب آب پشت این سد قرار دارد اضافه کرد: ۷۵۸ میلیارد ریال برای ساخت وتکمیل این سد هزینه شده است و قرار است ۲۲ میلیون متر مکعب آب را تنظیم کند.

ستوده ادامه داد: این ۲۲ میلیون متر مکعب شامل ۱۲ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی مورد نیاز شهر ملایر و روستاهای مسیر، نیم میلیون متر مکعب آب مورد نیاز شهرک صنعتی سهند، چهار میلیون متر مکعب حق آبه کشاورزی پایین دست و ۵.۵ میلیون متر مکعب حقابه محیط زیست است.

او گفت: تصفیه خانه آب شرب در پایین دست سد کلان ملایر با ظرفیت ۵۰۰ لیتر در ثانیه ساخته شده است که به طور متوسط ۳۸۰ لیتر در ثانیه را هم اینک می تواند برای شهر ملایر تصفیه و تامین کند.

مدیرعامل آب‌منطقه‌ای استان همدان ادامه داد: حدود ۲۶۵ لیتر از ۳۸۰ لیتر در ثانیه برای مخزن پیش بینی شده پشت سپاه است که ۸۰ درصد آب آشامیدنی مورد نیاز شهر ملایر را تامین می کند و ۱۱۵ لیتر آن نیز برای مخزن «پیر ویلان» است.

ستوده بیان کرد: ساخت تصفیه خانه آب ملایر با قیمت اولیه ۴۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی و به روش BOT در دستور کار قرار گرفت اما این طرح با هزینه کرد ۲ هزار میلیارد ریال و با ۹۵ درصد پیشرفت اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای استان همدان اضافه کرد: همچنین سی ام آذر امسال در جلسه ای با حضور سرمایه گذار مقرر شد با همکاری شرکت آبفا و سرمایه گذار، آزمایش کیفی تصفیه خانه آب صورت گیرد تا درصورت مطلوب بودن کیفیت آب، تصفیه خانه وارد مدار بهره برداری شود.

ستوده اظهار داشت: ۱۲ میلیون متر مکعب از آب مورد نیاز شهر با اجرای ۳۸ کیلومتر خط آبرسانی از سد کلان به شهر ملایر منتقل می شود که تاکنون با هزینه کرد ۵۷۳ میلیارد ریال ۳۷ کیلومتر از این طرح اجرا شده است.

ستوده مجموع اعتبارات هزینه شده سامانه آب شرب ملایر شامل سد کلان با ۱۰۰ درصد پیشرفت ۷۵۸ میلیارد ریال، خط آبرسانی با بیش از ۹۰ درصد ۵۷۳ میلیارد ریال و تصفیه خانه آب شرب با ۹۵ درصد پیشرفت حدود ۲ هزار میلیارد ریال عنوان کرد.

او گفت: جهت تکمیل این سامانه شامل خط آبرسانی، برق رسانی با توجه به تعهدات انجام شده و کارهای باقیمانده اعتباری بالغ بر 200 میلیارد ریال مورد نیاز است که تاکنون 150 میلیارد ریال آن در موافقتنامه قانون بودجه سال 99 تامین گردیده است.

 

استان همدان بخش خصوصی دهه فجر سرمایه منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر