کد خبر: 1023285 A

در شهرستان کرج انجام شد؛

ریاست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کرج از رفع تصرف حدود ده هزار مترمربع از اراضی کشاورزی و منابع طبیعی در روستای وینه بخش آسارا در شهرستان کرج، خبر داد.

به گزارش ایلنا از البرز، سیاوش ذاکری از آزادسازی حدود یک هکتار از اراضی کشاورزی و منابع طبیعی در روستای وینه از توابع بخش آسارا شهرستان کرج در  راستای حفاظت از انفال و عرصه‌های ملی خبر داد و افزود: این عملیات شامل تخریب هفت فقره تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی و همچنین تعداد چهار فقره رفع تصرف در اراضی ملی روستای وینه از توابع بخش آسارا بود که با حضور جانشین دادستان ، یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان کرج، امور اراضی جهادکشاورزی شهرستان کرج،  یگان حفاظت محیط زیست شهرستان کرج ، أمور آب شهرستان کرج و نیروی انتظامی انجام شد.

وی ارزش ریالی این رفع تصرفات را با توجه به حساسیت و ارزش افزوده اراضی منطقه بیش از ۹۵۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: عزم و اراده مجموعه منابع طبیعی، جهادکشاورزی و دستگاه قضایی مقابله با پدیده زمین خواری و برخورد قانونی با سوء استفاده کنندگان از عرصه‌های ملی است.

ریاست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کرج گفت: حفاظت از اراضی ملی با رویکرد پیشگیرانه اولویت مهم و اصلی منابع طبیعی است که در این راستا تیم‌های گشت و مراقبت یگان حفاظت منابع طبیعی به صورت مستمر عرصه‌های منابع طبیعی را مورد رصد و پایش قرار می‌دهند و به محض مشاهده هرگونه تخلف بر روی اراضی ملی با وجود کمبود امکانات و نیروی انسانی با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد. 

ذاکری ادامه داد: ساخت‌و سازهای غیرمجاز که برای افزایش ارزش‌افزوده اراضی انجام می‌شود، قطعاً به همت تلاشگران یگان حفاظت منابع طبیعی، عوامل نیروی انتظامی و دیگر مأموران قانون تخریب خواهند شد.

وی تصریح کرد: این روند در طول سال با جدیت ادامه دارد و گامی برای حفظ و حراست از انفال و نیز مبارزه با سودجویان و زمین‌خواران خواهد بود.

ذاکری با بیان اینکه اراضی  ملی میراث آیندگان و ثروتی که همه در آن سهیم هستند باید مراقبت و به نسل آینده برسد؛ افزود: بیشتر این تصرفات و  تغییر کاربری‌ها شامل دیوارکشی، بنا، استخر، ، محوطه‌سازی و ... بود که با حضور مسئولان ذیربط تخریب شدند.

وی از اهالی شهرستان کرج، دامداران و کشاورزان این شهرستان خواست  قبل از هرگونه فعالیت کشاورزی، باغداری و به ویژه ساخت و ساز و احداث بنا در اراضی از غیرملی بودن عرصه مورد نظر با استعلام از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اطمینان حاصل کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی کرج با اشاره به  فعالیت سامانه های تلفنی139 و  1504  مربوط به حفاظت از اراضی ملی و مراتع در مقابل متصرفان و قاچاقچیان چوب گفت: مردم در صورت مشاهده هر گونه تخلف در اراضی ملی از طریق این سامانه به صورت شبانه روزی اطلاع رسانی کنند.

شهرستان کرج دارای ۱۳۸ هزار هکتار اراضی ملی و دولتی است.

ساخت و ساز غیر مجاز رفع تصرف اراضی کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر