کد خبر: 1022878 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان همدان از راه اندازی مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب همدان در ماه جاری خبر داد.

فرهاد بختیاری‌فر در گفت‌وگو با ایلنا، ضمن ارائه گزارشی از مجموعه اقدامات انجام شده در تصفیه خانه همدان، با اشاره به اینکه عملیات راه‌اندازی مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب از آبان ماه سال‌جاری با نظارت شرکت مهندسی، مشاور مهاب قدس و شرکت ماشین سازی ویژه آغاز شد، گفت: فاز دوم این پروژه دی ماه سال جاری با صرف یک میلیارد ریال اعتبار وارد مدار بهره برداری شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه عملیات ساخت مُدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب همدان با موفقیت به پایان رسید و با راه‌اندازی آن، ظرفیت تصفیه خانه این شهر افزایش یافت.

بختیاری فر با اذعان به اینکه این پروژه در حال حاضر با 95 درصد پیشرفت فیزیکی در حال فعالیت است، اظهار داشت: با راه اندازی مدول اول تصفیه خانه فاضلاب همدان، ظرفیت بیولوژیکی دبی خروجی پساب این شهر به 640 لیتر در ثانیه رسید.

وی افزود: همچنین راه اندازی مدول دوم این تصفیه خانه ظرفیت دبی خروجی فاضلاب را با 640 لیتر در ثانیه به 1280 لیتر در ثانیه رساند.

معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب همدان با بیان اینکه با راه اندازی دو مدول یاد شده جمعیت تحت پوشش این تصفیه خانه به 500 هزار نفر رسید،گفت: این پروژه با راه اندازی 4 مدول تعریف  شده است که در حال حاضر ۲ مدول آن راه‌اندازی وهر مُدول با ظرفیت ۶۴۰ لیتر در ثانیه فاضلاب را تصفیه می کند.

وی با اشاره به اینکه مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب همدان شامل واحدهای؛ دانه گیری، حوضچه ته نشینی اولیه، بیوراکتورهای هوازی و بی هوازی  حوضچه ته نشینی ثانویه می باشد،عنوان کرد: با بهره برداری از این پروژه امکان بهره گیری ازپساب خروجی با کیفیت مناسب فراهم شده است.

بختیاری فر درادامه سخنانش با بیان اینکه بخشی از فاضلاب تصفیه شده در حال حاضر صرف مصارف صنعتی نیروگاه شده و در آینده نیز درپتروشیمی هگمتانه،پتروشیمی ابن سیناومنطقه اقتصادی ویژه جهان آباد استفاده خواهد شد،گفت:ازآنجا که پساب حاصله دارای کیفیت بالایی است میتوان از آن در صنعت بهره گرفت، ضمن اینکه احیاء سفره های آب زیر زمینی نیز از این رهگذر امکان پذیر است.

وی تاکیدکرد: پساب تصفیه شده فاضلاب همدان، آب مورد نیاز نیروگاه برق شهید مفتح و بخشی از پتروشیمی هگمتانه را تامین می کند.

معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب همدان همچنین عنوان کرد: طرح آبرسانی به نیروگاه شهید مفتح از تصفیه‌خانه فاضلاب به عنوان پروژه شاخص شرکت آب و فاضلاب شهری استان همدان در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سال ۹۸ انتخاب شده بود.

وی افزود: به عنوان نمونه در مجموعه نیروگاه شهید مفتح همدان، توانستیم  ضمن حذف و خارج از مدار نمودن چاههای آب موجود در این مجموعه و تزریق پساب تصفیه شده ،راندمان کار نیروگاه را تا 105 درصد از سال 97 تاکنون افزایش دهیم.

وی یادآور شد:پساب مذکورتوسط خط انتقال به نیروگاه شهید مفتح همدان منتقل و برای تامین آب موردنیاز این نیروگاه یک هزارمگاوواتی استفاده می‌شود که موجب شده تقریبا تمامی چاه‌های آب نیروگاه از مدار مصرف خارج شوند.

معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آبفا همدان همچنین بیان کرد: در حال حاضر نیروگاه شهید مفتح تنها با دو چاه که صرفا مصارف بهداشتی و شرب دارد و خارج نمودن مابقی چاهها از مدار به فعالیت خود ادامه میدهد،ضمن اینکه شرکت آب و فاضلاب استان همدان نیز موظف و مکلف به تامین 12 میلیون متر مکعب پساب برای مجموعه مذکور شده است.

فرهاد بختیاری فر با اذعان به اینکه تصفیه خانه فاضلاب همدان روزانه چیزی در حدود 55 هزارمتر مکعب معادل 640لیتر بر ثانیه فاضلاب را تصفیه میکند، خاطرنشان کرد: بخشی از پساب تصفیه شده صرف مصارف صنعتی و مابقی پس از ورود به خط خروجی و رودخانه ها به سفره ای آب زیرزمینی تزریق می‌شود.

وی عنوان کرد: فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب همدان به صورت مرحله به مرحله در حال راه اندازی است و بخش نهایی آن که لجن فعال است امسال یا اوایل سال آتی وارد مدار خواهد شد..

وی باردیگر بیان کرد: ظرفیت بیولوژیک هر مدول 640 لیتر بر ثانیه است در حالی که ظرفیت فیزیکی آن معادل 750 لیتر بر ثانیه است.

وی در پایان گفت: درحال حاضر شهرستانهای تویسرکان، سرکان، رزن، نهاوند، اسدآباد، کبودرآهنگ و ملایر دارای تصفیه خانه فاضلاب هستند.

استان همدان جهان دبی شرکت آب و فاضلاب همدان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر