کد خبر: 1022595 A

رئیس مرکز پایش کیفیت هوای اداره محیط زیست استان مرکزی خبر داد؛

رئیس مرکز پایش کیفیت هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: هوای اراک امروز یکشنبه برای دومین روز متوالی در هفته جاری در شرایط ناسالم قرار گرفته است. دلیل این آلایندگی انتشار ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا محرابیان افزود: ‌براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، متوسط شاخص کیفیت هوای این شهر در ٢٤ ساعت گذشته ۱۳۷ و در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته است.

وی ادامه داد: بالاترین شاخص لحظه‌ای آلودگی هوا در ساعت ۸ صبح امروز یکشنبه با عدد ۱۵۴ مربوط به ایستگاه شریعتی واقع در بلوار میرزای شیرازی به ثبت رسیده که بیانگر کیفیت هوای ناسالم برای تمامی گروه‌های سنی است.

رئیس مرکز پایش کیفیت هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: اراک یکی از 8 کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون ۳۸ روز کامل برای گروه‌های سنی حساس، یک روز کامل برای تمامی گروه‌های سنی و ۲۴ روز را نیز به صورت لحظه‌ای ناسالم، در کارنامه خود ثبت کرده است. براساس پیش‌بینی هواشناسی این استان، تداوم سکون نسبی هوا تا پایان هفته جاری ادامه دارد که این امر زمینه را برای ناسالم شدن هوا  فراهم می‌کند.

محرابیان تصریح کرد: ادارات شهرهای اراک، شازند و مهاجران به دلیل شدت آلودگی هوا، امروز یکشنبه ۲۱ دی ماه تعطیل و فعالیت کوره های آجرپزی، کارخانجات آسفالت و شن و ماسه تا پایان هفته جاری ممنوع اعلام شده است.

وی بیان داشت: در این شرایط انتظار می‌رود تمام بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان از تردد در فضای باز خودداری کنند و سایر افراد نیز از فعالیت های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند. همچنین دقت در هنگام سوختگیری در جایگاه‌ها و جلوگیری از سرریز شدن بنزین و سایر سوخت‌ها و خودداری از انجام هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا می‌شود مانند روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری و عمرانی از دیگر ضروریات است.

شرایط ناسالم هوای اراک ذرات کمتر از 2.5 میکرون سکون نسبی هوا تداوم تا پایان هفته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر