کد خبر: 1022590 A

معاون میراث‌فرهنگی اردبیل:

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: پل فیروزآباد به عنوان اولین اثر معماری صنعتی استان اردبیل در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به‌گزارش ایلنا، کریم لطفی عنوان کرد: در اولین همایش ثبت ملی آثار معماری صنعتی کشور در بندر ماهشهر استان خوزستان پل فیروزآباد به عنوان اولین اثر معماری صنعتی استان اردبیل در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی افزود: پل فیروزآباد بر روی رودخانه فیروزآباد در بخش فیروز شهرستان کوثر واقع شده و با یک دهنه و با مصالح سیمان، بتن و سنگ با کنوهای متعدد بر روی صخره طبیعی احداث شده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل اضافه کرد: به دلیل مشارکت اروپاییان(مهندسین اتریشی و ایتالیایی) برای ساخت پل برای بهره‌برداری در جریان جنگ جهانی دوم فرم و مصالح ساخت پل متفاوت با پل‌های سنتی ایران بوده و سبک اروپایی دارد.

لطفی بیان کرد: این بنا از جمله بناهای عصر پهلوی اول بوده که از ویژگی‌های خاص آن می‌توان به ساخت پل با ویژگی‌های غربی که به دنبال صنعتی شدن روی داده اشاره کرد، استفاده از مصالح سیمان و بتن ریزی در پل نیز با مصالح سنتی ساخت پل های ایران مطابقت ندارد.

وی ادامه داد: ساخت این پل چهار سال به طول انجامیده و امروزه نیز قابل استفاده عموم بوده و دارای استحکام بالایی بوده که از سال 1388 به بعد طی چند مرحله پل توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل مرمت شده است.

اردبیل میراث فرهنگی اردبیل کریم لطفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر