کد خبر: 1022362 A

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سبزوار گفت: طبق آخرین پیگیری‌های به‌عمل‌آمده ، اختلاف شهرداری با مالکان نیز مرتفع شده و تا قبل از پایان سال وضعیت تملک اثر نیز مشخص خواهد شد.

به گزارش ایلنا از مشهد، سید رضا حسینی با اعلام این خبر افزود: سرای معمارزاده ازجمله سراهای ارزشمند عهد قاجاریه است که به شماره ۵۹۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

او ادامه داد: این بنا قبلاً در جداره بازار تاریخی سبزوار قرار داشته و هم‌اکنون در محله گلستان شهر سبزوار قرار دارد.

حسینی تصریح کرد: سال ۱۳۹۵ طی قراردادی این اثر توسط شهرداری از مالکان خریداری شد ولی هنگام تحویل و تنظیم سند، به دلیل اختلاف متراژی که در قرارداد با وضعیت موجود ملک وجود داشت انجام معامله میسر نشد و موضوع تملک سرای معمارزاده  از سوی شهرداری معلق ماند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سبزوار اظهار کرد: تخلیه سرا و متروکه شدن آن برشدت روند فرسایش و تخریب آن افزود و متأسفانه شدت بارندگی‌های سال ۹۸ بخشی از سه حجره گوشه جنوب شرقی حیاط را تخریب کرد.

حسینی افزود: کاهش اعتبارات میراث فرهنگی در سال‌های اخیر و عدم شفاف بودن وضعیت تملک اثر به علت وجود تناقض در قرارداد شهرداری با مالکان سبب رها شدن اثر به حالت متروکه و افزایش روند فرسایش و تخریب آن شده است.

او ادامه داد: در سال ۱۳۹۷ طرح مطالعات و مرمت، بازسازی و احیای اثر با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی و ستاد بازآفرینی محدوده‌ها و محلات هدف بعد از چندین جلسه شورای فنی بررسی و مصوب شد و آماده ارائه برای اجراست.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سبزوار گفت: طبق آخرین پیگیری‌های انجام‌شده، اختلاف شهرداری با مالکان نیز مرتفع شده و به‌زودی وضعیت تملک اثر نیز مشخص خواهد شد.

حسینی بابیان این‌که پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی و اداره میراث فرهنگی سبزوار نیز به‌شدت پیگیر تأمین اعتبار لازم برای مرمت و بازپیرایی اثر است، افزود: تنها راهکار برای مرمت و احیای این اثر تاریخی ورود بخش خصوصی و واگذاری اثر به اشخاص برای بهره‌برداری است بااین‌وجود این اداره و پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار مانند گذشته پیگیر جذب اعتبار برای رفع خطر از بنای مذکور است.

سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری از مشهد مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

استان خراسان رضوی جنوب شرقی شهرداری گردشگری گردشگری و صنایع دستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر