کد خبر: 1022036 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی:

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: توقف استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند یکی از تأکیدات رئیس جمهور و استاندار مرکزی بوده، اما از ۲۰ آذرماه امسال این نیروگاه اقدام به استفاده از سوخت مازوت کرده است. این اداره وظایف قانونی خود را در مقابل آلودگی محیط زیستی نیروگاه شازند بر مبنای قانون هوای پاک انجام داده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا میرزایی در جمع خبرنگاران، افزود: با تشدید سرما و شرایط وارونگی دما و با توجه به اینکه شرکت گاز نتوانست سوخت مورد نیاز نیروگاه شازند را تأمین کند، این واحد تولیدی استفاده از سوخت مازوت را در دستور کار قرار داده که این امر به شدت آلایندگی هوا دامن زده است. مصرف سوخت مازوت در نیروگاه منجر به انتشار عوامل آلاینده‌ای مانند دی اکسید گوگرد به چندین برابر استاندارد در هوای اراک و شازند می‌شود.

وی ادامه داد: با درخواست نشست کارگروه اضطرار کاهش آلودگی هوا به ریاست استاندار مرکزی و به منظور کاهش مصرف سوخت مازوت و استفاده بهینه از گاز تخصیصی،  مقرر شد تولید برق نیروگاه حرارتی شازند کاهش یابد و ۲ واحد از 4 واحد خط تولید این نیروگاه از مدار تولید خارج شود. تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه حرارتی شازند برعهده وزارت نیرو است و مهر و موم سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند به صورت فیزیکی انجام نشده، اما در این راستا پیگیری‌های لازم صورت گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: محیط زیست به عنوان ضابط قضائی و بر اساس تکالیف سازمانی، وظیفه دارد خروجی‌های نیروگاه حرارتی شازند را بررسی کند و اگر خروجی‌های این نیروگاه غیراستاندارد باشد، به دستگاه قضایی اعلام می‌شود. دستگاه قضایی استان مرکزی تاکنون همکاری‌ مناسبی در این  خصوص داشته که جای تقدیر دارد.

محیط زیست سوخت مازوت نیروگاه حرارتی شازند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر