کد خبر: 1020295 A

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد خبر داد:

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از اقدامات ساماندهی و استحکام‌بخشی در پلکان شرقی تل تخت پاسارگاد تا پایان دی‌ماه خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، افشین ابراهیمی اظهار کرد: اسناد و مدارک مربوط به کاوش‌های استروناخ از سال 1960 میلادی در این مکان، آشفتگی و به‌هم‌ریختگی زیادی را در بخشی از طبقات فوقانی این پلکان نشان می‌دهد. احتمال از دست رفتن این شواهد نفیس معماری به‌واسطه قرار داشتن در مسیر تردد بازدیدکنندگان و نفوذ یافتن آب باران در عمق ساختارهای معماری، پایگاه میراث جهانی پاسارگاد را بر آن داشت تا نسبت به ساماندهی و استحکام‌بخشی بلوک‌های سنگی این بخش از پلکان اقدام کند.

وی ادامه داد: جانمایی بلوک‌های سنگی، پاک‌سازی فضای اطراف بلوک‌ها، جابه‌جایی بلوک‌های به‌هم‌ریخته عملیات حفاظت در پلکان شرقی تل تخت شامل پنج مرحله مستندسازی و بازگرداندن بلوک‌های فروریخته و منتقل‌شده به‌جای اصلی خود و استحکام‌بخشی بلوک‌های ماسه‌سنگی ردیف زیرین پلکان، در انجام این مراحل به دلیل وزن زیاد قطعات سنگی، از جرثقیل دستی برای جابجایی بلوک‌ها استفاده‌شده است.

ابراهیمی بیان کرد: با یکپارچگی بیشتر وضعیت معماری پلکان شرقی، نقش و عملکرد آن در تأمین شرایط دسترسی به آثار معماری فراز تل تخت بیش‌از‌پیش پررنگ می‌شود این عملیات حفاظتی از نیمه آذرماه آغازشده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان دی‌ماه به اتمام برسد.

استان فارس دی ماه گردشگری معماری پلکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر