کد خبر: 1019844 A

با حضور استاندار انجام شد؛

استاندار گیلان با بیان اینکه آثار هنری فاخر استان، زمینه جذب گردشگر را فراهم کرده، گفت: امروز در حال شکل‌دهی زنجیره ای از خدمات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ارائه به گردشگرانی که گیلان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، هستیم.

به گزارش ایلنا از رشت، ارسلان زارع در مراسم اعطای گواهینامه شهرها و روستاهای ملی در وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: امروز با تلاش های مستمر، ارزنده و هدفمند مدیران و فعالان حوزه میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی در دولت تدبیر و امید ؛ ایران اسلامی توانست به لحاظ ثبت جهانی روستاها و شهرها ، سرآمد در کشورهای دنیا باشد.

وی افزود: این اقدام آثار و نتایج ارزشمندی در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد که می‌تواند زمینه ساز امیدآفرینی بیشتر برای فعالیت‌های بزرگتر و اثرگذارتر در سال‌های آینده را به همراه آورد.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به ثبت ملی چهار روستای گیلان از مجموع ۱۶ روستای ثبتی کشور در سال جاری ادامه داد: در همه ادوار به ویژه طی سال‌های اخیر، گردشگری و صنایع دستی از رسته های مهم اشتغال و معیشت مردم گیلان بوده و آثار هنری فاخر نقاط مختلف آن زمینه جذب گردشگر به استان را فراهم کرده است.

وی ثبت روستاهای ارده رضوانشهر با محوریت شال‌بافی، جیرده شفت با محوریت سفال ، عنبران آستارا با محوریت گلیم بافی و روستای شالمای شهرستان ماسال با محوریت چوب تراشی را گامی ارزنده خواند و گفت: پیشتر نیز ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی در یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) موجب خرسندی مردم گیلان شد.

 زارع افزود: ثبت جهانی روستای قاسم آباد شهرستان رودسر در حوزه چادرشب بافی نیز تلاش قابل تقدیر دیگری در دولت تدبیر و امید است که ضمن تقویت وفاق و همدلی در مردم آن روستا ، زمینه توسعه اشتغال در حوزه صنایع دستی و نیز مهاجرت معکوس به آنجا را فراهم کرد.

وی تصریح کرد: امروز در حال شکل دهی زنجیره ای از خدمات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ارائه به گردشگرانی که گیلان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، هستیم.

زارع با اشاره به آسیب های ناشی از شیوع ویروس کرونا به اشتغال به ویژه در حوزه گردشگری گفت: بنا داریم زیرساخت‌های لازم و اقدامات نرم‌افزاری این بخش را تقویت کنیم تا پس از فروکش کردن این ویروس ، شاهد رونق گردشگری و تقویت اشتغال موجود باشیم.

خوراک صنایع دستی علمی و فرهنگی گردشگری و صنایع دستی ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر