کد خبر: 1019820 A

رئیس مرکز پایش کیفیت هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: آلودگی هوای شهر اراک از 9 روز پیش به صورت متوالی آغاز شده و تا به امروز به صورت مداوم ادامه داشته است. این موضوع به دلیل پدیده وارونگی هوا است که در فصول سرد در شهرهای صنعتی و شهرهایی که دارای مشکلات ترافیکی هستند و یا سبقه آلودگی دارند، به وجود می آید.

علیرضا محرابیان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، افزود: موضوع دیگر به دلیل استفاده از سوخت مایع در برخی از صنایع و همچنین استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها است و باعث می شود تا این آلودگی ها به وجود بیاید و چندین برابر شود. از سوی دیگر نیز متأسفانه امسال هیچگونه بارندگی و جابجایی هوا در فصول سرد سال رخ نداده است.

وی ادامه داد: بر این اساس و بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی که اعلام کرده است حداقل تا روز جمعه آینده، آلایندگی ها در اراک تداوم داشته باشد. هرچند با توجه به شرایط موجود انتظار می رود که چنین شرایطی وجود داشته باشد و در ساعاتی از روز به وضعیت ناسالم هوا برای تمامی گروه های سنی نیز برسیم.

رئیس مرکز پایش کیفیت هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: آلاینده مسئول در این روزهای تداوم آلودگی هوا، ذرات کمتر از 2.5 میکرون بوده است که در نوع خود می توانند حاوی ترکیبات گوگرد نیز باشند. اما در برخی از ساعات نیز آلایندگی ناشی از گاز دی اکسید گوگرد نیز در میان آلاینده ها مشاهده شده است که این نوع آلایندگی بستگی به جهت وزش بادهایی است از سمت شازند به سوی اراک می آید. چنانچه جهت وزش باد از شازند به اراک باشد، گاز دی اکسید گوگرد رصد می شود.

وارونگی هوا سوخت مازوت تداوم آلودگی هوا در اراک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر