کد خبر: 1019486 A

از سوی پژوهشگاه قوه قضائیه؛

معاون پژوهشی قوه قضائیه گفت: پژوهشگاه قوه قضائیه بلافاصله پس از اقدام تروریستی شهادت سردار سلیمانی، ظرفیت‌های نظام حقوقی داخلی و بین‌المللی برای پیگیری این اقدام تروریستی را بررسی کرد.

به گزارش ایلنا از البرز، حامد نیکو نهاد در وبینار علمی- تخصصی بررسی ابعاد حقوقی ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی که به میزبانی دادگستری استان البرز و با همکاری مشترک کانون بسیح حقوقدانان دادگستری، سازمان بسیج حقوقدانان، مجتمع مردمی حقوقدانان انقلاب اسلامی و بسیج رسانه استان البرز برگزار شد با اشاره به ابعاد مختلف ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی توسط دولت آمریکا گفت: پژوهشگاه قوه قضائیه بلافاصله پس از این اقدام تروریستی، نشستی را با حضور اساتید و متخصصان حوزه حقوق و سیاست‌خارجی برگزار کرد و به بررسی ظرفیت‌های نظام حقوقی داخلی و بین‌المللی برای پیگیری این اقدام تروریستی پرداخت.

وی افزود: این بررسی‌ها همچنان ادامه دارد و گزارش و نتایج آماده شده به زودی در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

معاون پژوهشی قوه قضائیه با اشاره به زمینه‌های ترور سردار سلیمانی گفت: دولت آمریکا با پشتیبانی از تظاهراتی که در عراق توسط عواملش انجام شد و سپس با استناد به حمله راکتی با مبدا نامعلوم به منافع این کشور و نسبت دادن آن به ایران، مدعی انجام دفاع مشروع با حمله تروریستی به سردار سلیمانی شد.

وی تصریح کرد: این ادعای آمریکا در حالی رخ داد که بر اساس حقوق بین الملل، سردار سلیمانی به عنوان یک مقام بلندپایه نظامی ایران در یک سفر غیرنظامی به دعوت دولت عراق، حامی پیامی برای عربستان بوده است.

نیکونهاد اقدام تروریستی آمریکا را از دو بعد قابل بررسی دانست و متذکر شد: یک بعد مربوط به شخص حاج قاسم به عنوان یک بشر است و بعد دوم به عنوان یک مقام بلندپایه رسمی که مورد حمایت بین المللی است.

این استاد دانشگاهی اقدام ارتش تروریستی آمریکا را از چندین جنبه از جمله قاعده منع توسل به زور، کنوانسیون جلوگیری از ارتکاب جرایم علیه اشخاص، انجام تروریسم دولتی، نقض حاکمیت عراق و جمهوری اسلامی محکوم دانست و تصریح کرد: استدلال‌های آمریکا در زمینه دفاع پیشگیرانه یا دفاع پیش دستانه در حقوق بین الملل مردود است.

شهادت سردار سلیمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر