کد خبر: 1019385 A

معاون استاندار گیلان:

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان با اشاره به اهمیت اجتماعی شدن مبارزه با اعتیاد، گفت: باید از گروه‌های مرجع همچون هنرمندان، ورزشکاران، اساتید و نخبگان جامعه، روحانیون و ائمه جمعه برای جلب مشارکت اجتماعی در مبارزه با مواد مخدر استفاده شود.

به گزارش ایلنا از رشت، محمود قاسم نژاد در چهارمین جلسه کمیته تخصصی توسعه مشارکت های مردمی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان، به اهمیت مشارکت عمومی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی اشاره و اظهار کرد: مشارکت دستگاه های اجرایی و تشکل های مردم نهاد جهت پیشگیری از اعتیاد به عنوان مهمترین آسیب اجتماعی در کاهش ناهنجاری ها نقش بسزایی دارد.

وی استفاده از ظرفیت های مردمی و نیز شناسایی خیران برای مشارکت در امر پیشگیری از اعتیاد را مورد تأکید قرار داد و افزود: بهبودیافتگان اعتیاد می توانند در اجرای سیاست های پیشگیرانه کارآمد باشند زیرا نسبت به نیاز روحی و روانی این بیماران و نیز دامنه روابط اجتماعی آنان آشنایی دارند.

معاون استاندار گیلان خاطرنشان کرد: ظرفیت سازی و ساماندهی اجتماعی و استفاده از بسیج منابع، گروه ها، سازمان های مردم نهاد، گروه های مرجع همچون هنرمندان، ورزشکاران، اساتید و نخبگان جامعه، روحانیون و ائمه جمعه در افزایش مشارکت اجتماعی بسیار موثر است.

وی به موضوع اجتماعی شدن مبارزه با اعتیاد اشاره و تصریح کرد: لازم است با تلاش دستگاه های اجرایی مرتبط، تشکل‌های مردم نهاد، فعالان حوزه های فرهنگی و اجتماعی و سایر اقشار تأثیرگذار در جهت جریان سازی مبارزه با اعتیاد گام های جدی برداشت.

قاسم نژاد گفت: نقش صدا و سیما و مطبوعات در جذب مشارکت های مردمی بسیار حائز اهمیت است و باید به جریان سازی فرهنگی در پیشگیری از اعتیاد توجه ویژه شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان مسئله پیشگیری را موثرترین راهکار مبارزه با سوء مصرف موادمخدر دانست و افزود: آگاهی بخشی اجتماعی در خصوص انواع موادمخدر، تأثیرات آن بر زندگی فردی، مناسبات اجتماعی و نیز راهکارهای مقابله با پدیده اعتیاد باید به صورت گسترده در جامعه نهادینه شود و در این راستا باید به دنبال راهکارهای عملی و عملیاتی برای کاهش تقاضای موادمخدر باشیم.

وی حساسیت زدایی از جامعه در مواجهه با بهبودیافتگان اعتیاد و فراهم کردن زمینه حضور آنان در مسائل اجتماعی را رویکردی مهم خواند و گفت: بایستی موج اجتماعی از طریق فعالان رسانه ای در حوزه مبارزه همه جانبه با موادمخدر و پیشگیری از اعتیاد ایجاد کرد.

اعتیاد جامعه مبارزه با مواد مخدر نخبگان ائمه جمعه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر