کد خبر: 1019158 A

رئیس کل دادگستری استان زنجان،گفت: دستگاه قضایی استان زنجان با صدور ۱۴۲۰ رای جزء ۵ استان اول در اعمال مجازات های جایگزین حبس است.

به گزارش ایلنا از زنجان، حجت الاسلام صادقی نیارکی، ضمن تاکید بر اهتمام خاص این مجموعه برای اجرای قانون مجازات جایگزین حبس در محاکم استان، گفت: قانون مجازات جایگزین حبس، مقرر کرده است در صورت وجود شرایط خاص، مجازات‌های حبس می‌تواند به مجازات‌های دیگری تبدیل شود که طبق فصل نهم قانون مجازات اسلامی این مجازاتها عبارتند از دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه و محرومیت از برخی حقوق اجتماعی می باشد.

رئیس کل دادگستری استان زنجان،با بیان اینکه در9 ماهه سال جاری و در راستای  حبس زدایی که  یکی از رویکردهای مهم و محوری قوه قضائیه است، دستگاه قضایی استان زنجان با صدور بیش از 1420 رای جزء 5 استان اول کشور می باشد که از این تعداد ، 175 حکم قضائی  به ارائه خدمات عمومی رایگان  صادر شده است.

او با تأکید بر این موضوع که دستگاه قضائی استان برای اجرای سیاست های و برنامه های قوه قضائیه در دوره تحول اهتمام جدی دارد، افزود: در 9 ماهه سال جاری تعداد 139 مورد پابند الکترونیکی برای محکومین  نصب شده است که استان زنجان رتبه نخست را در این خصوص به خود اختصاص داده است.

رئیس شورای قضائی استان زنجان، افزود: آثار و تبعات منفی زندان از آثار مثبت آن به ویژه برای افرادی که برای اولین بار مرتکب جرم می شوند بیشتر است؛ وقتی سرپرست یک خانواده به زندان می رود آثار روحی و مالی و تربیتی منفی برای همسر و فرزندان فرد به دنبال دارد. اگر جامعه کیفری ما به سمت محکومیت های حبس پیش می رود و آمار زندانیان نیز بالا می رود و هزینه نگهداری زندانی و بازپروری آنها برای جامعه و حکومت نیز بالا خواهد رفت.

رئیس کل دادگستری استان زنجان،/صادقی نیارکی/ مجازات جایگزین حبس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر