کد خبر: 1019132 A

مختاری عنوان کرد:

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان اینکه 48 درصد از اعتبارات اشتغال روستایی استان به زنان اختصاص یافته گفت: طرح توانمندسازی 6 هزار و 200 نفر درسطح استان فارس کلید خورده و درخواست داریم استانهایی که تلاش بیشتری دارند با افزایش اعتبارات انگیزه بیشتری در کل کشور ایجاد شود.

به گزارش ایلنا، سهراب مختاری گفت: 49  و 3 دهم درصد جمعیت این استان را زنان تشکیل می دهند که از این تعداد هزار و 20 نفر بیکار و 31 هزار و 719 نفر نیز شاغل هستند.

وی ادامه داد: 160 هزار نفر از جمعیت این استان را زنان غیرفعال تشکیل می دهند که 125 هزار نفر این تعداد زن خانه دار هستند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس تاکید کرد: لازم است زنان خانه دار را شاغل اجتماعی محسوب کرد و اگر بتوان از این ظرفیت بهره برد و حق بیمه آنها بعنوان شاغل اجتماعی پرداخت شود کمک شایانی به معیشت و زندگی این قشر خواهد شد.

وی در ادامه به نسبت زنان خودسرپرست و سرپرست خانوار این استان اشاره کرد و گفت: 193 هزار نفر زن سرپرست خانوار در فارس وجود دارد که 78 هزار نفر آن شامل 46 درصد را زنان خودسرپرست تشکیل می‌دهند.

مختاری به توزیع زنان سرپرست خانوار براساس وضعیت سکونت اشاره کرد و افزود: 140 هزار نفر از این بانوان شهری ، 52 هزار نفر روستایی و 838 نفر نیز غیرساکن هستند.

وی به توزیع 78 هزار نفر زنان خودسرپرست استان فارس نیز اشاره کرد و گفت: 55 هزار نفر از این زنان در شهرها،22 هزار نفر در روستا و 33 نفر نیز غیرساکن هستند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس با اشاره به وضعیت این استان در حوزه طرح ملی کاروزی فارغ التحصیلان دانشگاهی،اظهار داشت: فارس در این زمینه مقام اول کشور را دارد و 65 درصد از شاغلین بخش کارورزی را بانوان تشکیل می دهند.

وی عملکرد مشاغل خانگی را یکی از اولویت ها و دغدغه های استان برشمرد و گفت: در سال 97 حدود 50 میلیارد تومان اعتبارات مشاغل خانگی فارس بوده که در 2 سال اخیر علیرغم کاهش اعتبارات به دستور استاندار فارس بخش قابل توجهی از این بودجه شامل 69 درصد به بانوان اختصاص پیدا کرده است.

مختاری ادامه داد: 32 درصد از افرادی که در کاریابی‌های سراسر استان فارس مشغول به کار شده اند زنان بوده‌اند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس اضافه کرد: از ابتدای تشکیل و توسعه تعاونی زنان در سطح استان فارس تا سال 92 ،فارس جایگاه 11 کشور را داشت که با تلاش هایی که از سال 92 تاکنون انجام شده این جایگاه به رتبه سوم کشور ارتقاء یافته است.

وی اظهار داشت: در راستای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان فارس 887 نفر در زمینه آموزش کسب و کار و 761 نفر نیز آموزش فنی و حرفه ای و مهارت های زندگی را در سال جاری کسب کرده اند.

مختاری در پایان بیان کرد: ضروری است برای زنان سرپرست خانوار بسته‌ای مناسب،حمایتی و اشتغالزا تعریف کرد تا در سطح کشور این قشر بسیار موثر برای جامعه ولیکن نیازمند بتوانند در سطح جامعه ضمن کارآفرینی برای خود و دیگران ،نسبت به تولید ثروت نیز مبادرت ورزند.

استان فارس اشتغال بودجه زنان کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر