کد خبر: 1018362 A

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آذربایجان؛

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آذربایجان از بکارگیری شرکت‌های توانمند استان اردبیل برای احیای منطقه قره‌باغ خبر داد.

به گزارش ایلنا, حسین پیرموذن شامگاه پنجشنبه در جلسه ویدئو کنفرانسی که با سفیر ایران در جمهوری آذربایجان برگزار شد، عنوان کرد: با برگزاری جلسه کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در آینده نزدیک، شرکت‌های توانمند استان اردبیل برای احیای منطقه قره‌باغ به کار گرفته می‌شوند. 

وی افزود: استان اردبیل در زمینه کشت فراسرزمینی و تولید محصولات کشاورزی مزیت خوبی دارد و توان این استان در این بخش بالاست و باید شرکت‌های توانمند و صاحب تجربه برای مشارکت در احیای بخش کشاورزی منطقه قره‌باغ به کار گرفته خواهند شد.

رئیس اتاق مشترک ایران و آذربایجان خواستار شناسایی دقیق شرکت‌های صاحب صلاحیت و توانمند در این زمینه برای معرفی در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان شد و تاکید کرد: در جلسه این کمیسیون که در آینده نزدیک برگزار خواهد شد، باید مقدمات توافق با طرف آذری در این زمینه را فراهم کنیم.

پیرموذن همچنین سرمایه‌گذاری مشترک را از زمینه‌های دیگر همکاری اقتصادی دو طرف به خصوص در امر بازسازی قره باغ برشمرد و افزود: باید از هم اکنون فهرست شرکت‌ها، صنایع مرتبط و سرمایه‌گذاران مستعد و توانمند در این زمینه تهیه و برای ارائه به طرف آذری آماده شود.

وی از آغاز اقدامات لازم برای تحقق این هدف خبر داد و بیان کرد: فعالان اقتصادی و شرکت‌های توانمند و متولیان روابط دو کشور در ایران باید رصد کنند که طرف آذری در بازسازی قره‌باغ چه چیزی را دنبال می‌کند و بر مبنای آن، مقدمات همکاری چیده شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان، مشارکت در بازسازی منطقه آزاد شده قره‌باغ را مهمترین زمینه همکاری تهران ـ باکو عنوان کرد و خواستار حضور فعالانه شرکت‌های ایرانی در این امر شد. وی گفت: همه ارکان کشور خواهان حضور ایران در بازسازی قره‌باغ هستند و ما نباید این فرصت را از دست بدهیم و باید با قدرت در این بازسازی رقابتی مشارکت کنیم.

پیرموذن نبود ارتباط بانکی و تبعات ناشی از تحریم را از جمله موانع حضور جدی و مشارکت فعال ایران در بازسازی قره‌باغ ذکر کرد و ادامه داد: در این زمینه لازم است که بانک مرکزی با تخصیص اعتبار و دعوت از صندوق ضمانت و تضمین مالی شرکت‌های فعال را برای حضور مهیا کنند.

وی در ادامه حجم تجارت دو کشور را در مقایسه با حجم تجارت با ترکیه و عراق ناچیز خواند و بیان کرد: برای افزایش تجارت بین ایران و جمهوری آذربایجان لازم است که تعرفه ترجیحی برای برخی کالاها تعیین شود که اسناد لازم در این زمینه اماده تا سه هفته آینده در کمیسیون مشترک قطعی می‌شود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و جمهوری آذربایجان، خواستار کاهش تعرفه صادرات ایران به جمهوری آذربایجان از ۳۸ درصد کنونی به حداقل ودر قالب تعرفه ترجیحی افزود: این اقدام، توان رقابتی تجار و بازرگانان استان اردبیل را افزایش داده و زمینه را برای توسعه مناسبات اقتصادی دو طرف بیش از گذشته فراهم می‌کند.

آذربایجان اتاق بازرگانی قره باغ آذربایجان _ایران شرکت های اردبیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر