کد خبر: 1018145 A

ایلنا از خراسان رضوی گزارش می دهد؛

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد ظرفیت مراکز اقامتی استان خالی است ادامه داد: بر اساس آمار ظرفیت واحدهای اقامتی رسمی که شامل هتل‌ها هتل‌آپارتمان‌ها و مهمان‌پذیرها است تنها به ترتیب ۱۳.۷ ، ۱۷.۴ و ۱۵.۴ درصد تکمیل می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، صنعت گردشگری و هتلداری با شیوع ویروس کرونا ازجمله مشاغل زیان‌دهی است که حالا بنا بر گفته متصدیانش در آستانه ورشکستگی قرارگرفته است.

یکی از فعالان این صنعت در مشهد بابیان اینکه به دلیل نبود درآمد مجبور شده تا عذر دوسوم کارکنان خود را  بخواهد اظهار می‌کند: در حال حاضر به‌هیچ‌وجه پذیرش مسافر به‌صرفه نیست.

رضا حسینی می‌گوید: در طول شبانه‌روز مسافران پذیرش‌شده به تعداد انگشتان یکدست هم نمی‌رسد و لذا از طرفی وقتی مسافر اتاقی را اجاره می‌کند لذا توقع دارد از تمامی سرویس‌های هتل مانند لاندری، کافی شاپ و یا رستوران و ...برخوردار شود اما واقعیت این است که امکان ارائه این خدمات نیست.

او بیان می‌کند: ازآنجایی‌که حتی قادر به پرداخت هزینه گرمایش هتل هم نیستیم لذا هتلی را که بیش از این ۱۰۰ نفر از آن نان درمی‌آوردند حالا با سه نفر اداره می‌شود.

رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با ایلنا اظهار می‌کند: متأسفانه به دلیل نبود مسافر و زائر کمتر از ۱۵ درصد هتل‌های دارای مجوز آن‌هم با ضریب اشتغال حداقلی مشغول به کار هستند.

امیر سزاوار بابیان اینکه متأسفانه ضریب اشغال تخت‌های هتل‌های استان به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است ادامه می‌دهد:این تعداد پذیرش کفاف هزینه‌های هتل را نمی‌دهد و لذا با توجه به ادامه‌دار شدن رکود در این صنعت صاحبان هتل‌ها با مشکلات بسیاری اساسی و حاد روبرو شدند.

او با اشاره به این موضوع که در حال حاضر بسیاری از هتل‌ها به‌جز بخش نگهبانی وتاسیسات با کارکنان سایر بخش‌های هتل قطع رابطه کاری اعلام کرده‌اند می‌افزاید: تخمین زده می‌شود که حداقل ۱۰ هزار نفر از افراد شاغل و مرتبط با این صنعت در استان بیکار شدند.

او بابیان اینکه برآورد هزینه  هتل با هر درجه‌ای به تعداد اتاق‌ها ،موقعیت مکانی ، ظرفیت اشغال اتاق‌ها ، نوع مدیریت و سایر فاکتورها بستگی دارد، می‌افزاید: به‌طور مثال برای هتل سه ستاره با صد اتاق و درصد اشغال ۷۵درصد تقریباً  ۱۵ میلیارد ریال در ماه هزینه دارد.

این کارآفرین بابیان اینکه فرهنگ‌سازی و ایجاد اعتماد برای مسافران و میهمانان هتل‌ها به همراه رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی باعث رونق تدریجی گردشگری خواهد شد اظهار می‌کند: برای جلوگیری از نابودی این صنعت و هم‌چنین هتل داران باید دولت امتیازاتی مانند بخشودگی حق بیمه، مالیات‌ها را در دستور کار قرار دهد  و نسبت به اعطای وام‌های بلندمدت با بهره کم اقدام کند.

وی بابیان اینکه توجه به سفرهای هوشمند و ایمن نیز می‌تواند با استفاده از ظرفیت رسانه ملی برای فرهنگ‌سازی و ایجاد اعتماد به این صنعت ورشکسته کمک کند، می‌افزاید: متأسفانه شرایط خوبی در حال حاضر بر این صنعت حاکم نیست.

۸۰ درصد مراکز اقامتی خالی است

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز بابیان اینکه به دلیل محدودیت‌های جدید کرونایی لذا ضریب اشغال تخت‌های مسافری به حداقل خود رسیده است به ایلنا گفت: به‌طور میانگین حدود ۱۵ درصد ظرفیت واحدهای اقامتی فعال در این استان با حضور مسافر تکمیل می‌شود.

یوسف بیدخوری بابیان اینکه ۸۰ درصد ظرفیت مراکز اقامتی استان خالی است ادامه داد: بر اساس آمارگیری انجام‌شده ظرفیت واحدهای اقامتی رسمی شامل هتل‌ها ۱۳.۷ درصد، هتل‌آپارتمان‌ها ۱۷.۴ درصد و در مهمان‌پذیرها ۱۵.۴ درصد تکمیل می‌شود.

او  همچنین با اشاره به کاهش چشمگیر و بی‌سابقه ورود و اقامت گردشگران خارجی در مشهد در شرایط کنونی افزود: این روزها معادل یک‌چهارم واحدهای اقامتی رسمی استان شامل هتل، هتل‌آپارتمان و مهمان‌پذیر فعال بوده و بقیه به دلیل شرایط ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹ و کاهش چشمگیر ورود و خروج مسافر و گردشگران غیرفعال و تعطیل موقت هستند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی نیز مجموع خسارات وارده ناشی از شیوع ویروس کرونا بر تأسیسات گردشگری استان را بالغ‌بر ۳۲ هزار و ۵۰ میلیارد ریال عنوان می‌کند و می‌گوید: مشهد به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کلان‌شهرهای مذهبی این کشور و دنیا هرساله پذیرای بیش از ۳۲ میلیون زائر و گردشگر مذهبی بود، به‌طوری‌که بخش عمده‌ای از تأسیسات گردشگری کشور در این استان مستقر بوده و با گسترش این بیماری این صنعت دچار مشکلات اساسی شده است.

محمدصادق براتی در خصوص خسارات وارده ناشی از شیوع بیماری کرونا در بخش تأسیسات گردشگری می‌گوید: با شیوع و گسترش بیماری کرونا از ابتدای اسفندماه سال ۱۳۹۸ تا آبان ماه ۱۳۹۹ شاهد افزایش چشمگیر خسارات مالی به این بخش هستیم.

خراسان رضوی گردشگری گردشگری و صنایع دستی ویروس صنعت گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر