کد خبر: 1018141 A

با همکاری مالکان و کشاورزان؛

رئیس اداره میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان از پیاده‌سازی خطوط مرزی و محدوده عرصه تپه تاریخی و هفت‌هزارساله حصار دامغان با رضایت و همکاری مالکان و کشاورزان زمین‌های اطراف خبر داد.

به‌گزارش ایلنا از سمنان، مهدی قاسمی افزود: نقشه‌برداری و تبیین عرصه تپه‌حصار با همکاری مشاور و ناظر علمی پروژه سامان‌دهی تپه‌حصار، انجام و نشانه‌گذاری در عرصه گمانه‌زنی‌شده، اجرا شد.

او با قدردانی ویژه از همکاری مالکان و کشاورزان زمین‌های اطراف، بیان کرد: تعامل و جلب رضایت زارعان و مالکان زمین‌های اطراف محدوده تپه‌حصار در اجرای نشانه‌گذاری از اولویت‌های مهم میراث‌فرهنگی در این مرحله از طرح سامان‌دهی مجموعه بود.

قاسمی با اشاره به اینکه انجام فعالیت‌های مرمتی و سامان‌دهی‌های صورت گرفته منجر به نقض مالکیت مالکان نمی شود، ابراز امیدواری کرد: با برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی شاهد ادامه همکاری و تعامل مالکان در اجرای بلوک‌گذاری و مشخص کردن عرصه و حریم محوطه باستانی تپه‌حصار باشیم.

رئیس اداره میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان گفت:عملیات مرمت و سامان‌دهی تپه حصار دامغان با 20 میلیارد ریال اعتبار ملی در حال انجام است.

او یادآور شد: تپه‌حصار دامغان که در شمار پنج تپه عصر آهن دنیا قرار دارد در حاشیه‌ جنوبی شهر دامغان واقع شده است و این تپه باستانی یکی از مهم‎ترین محوطه‌های دوران پیش‌ازتاریخ در فلات ایران است. قاسمی تصریح کرد: قدمت این محوطه باستانی به هفت هزار و 500 سال پیش بر می‌گردد و سه دوره‌ اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ را در خود نهان دارد. قدمت و دیرینگی تمدن تپه‌حصار به هزاره چهارم تا هزاره نخست پیش از میلاد می‌رسد.

 

 

تپه حصار دامغان اداره میراث فرهنگی دامغان نقشه عرصه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر