کد خبر: 1018115 A

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور:

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور گفت: تعداد نیروی انسانی دولت در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که در سال جاری حدود ۷۰ هزار نفر خروجی خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، جمشید انصاری در بازدید از یک مرکز برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی استان قزوین، اظهار کرد: با توجه به تعداد نیروی انسانی دولت که حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است عملاً امسال حدود ۷۰ هزار خروجی خواهیم داشت که نیروی جایگزین آنها متناسب با خروجی‌ها و برنامه‌های دولت برای کوچک سازی، استخدام می‌شوند. 

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور با اشاره به ضرورت برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی، افزود: با توجه به خروجی سالانه نیروی انسانی از بدنه دولت و همچنین تعریف برخی از خدمات دولت در پهنه جغرافیای کشور مانند بهره برداری از یک بیمارستان، ساخت مدرسه یا احداث شهرستان‌ها و بخش‌های جدید در تقسیمات کشوری باید برای جذب نیروی انسانی جدید به عنوان فعالیت‌های جدید دولت و هم به عنوان جایگزین نیروهایی که خارج می‌شوند اقدام کنیم.

انصاری ادامه داد: البته هیچ وقت ورودی و جایگزینی ما به اندازه خروجی نیست چون در طول برنامه‌های توسعه کشور طی ۲۰ سال گذشته همیشه دولت یک هدفگذاری برای کوچک سازی خود داشته است که از طریق کنترل و کم کردن ورودی نسبت به خروجی دنبال شده است.

او یادآور شد: طبق یک گزارش از عملکرد دورکاری در دستگاه‌های اجرایی کشور، حدود ۷۷ درصد کارمندان دورکار توانسته‌اند در انجام امور محوله موفق عمل کنند و باید بتوانیم این درصد را افزایش دهیم.

این مسئول بیان کرد: دورکاری به این معنی است که دستگاه‌های اجرایی، زیرساخت‌هایی را فراهم کنند تا کارکنان بتوانند از خارج از محیط اداره وظایف خود را انجام دهند.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: باید توجه داشت که تعطیلی به معنای دورکاری نیست و ما در مقاطعی به دلیل شیوع بیماری کرونا و ضرورت سبک کردن حضور کارکنان دولت در محیط اداری بخش‌هایی از کارکنان دولت را تعطیل کردیم که این به معنی دورکاری نبود.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور خاطرنشان کرد: ما تصمیم گرفتیم در شرایطی که وضعیت شهرستانی از نظر کرونا قرمز است تا دوسوم کارکنان ادارات را کاهش بدهیم و از حضور و تراکم در اداره بکاهیم.

انصاری عنوان کرد: دورکاری به این معنی است که دستگاه‌های اجرایی زیرساخت‌هایی را فراهم کنند که کارکنان خارج از اداره بتوانند ترجیحاً از منزل کارهای اداری را انجام دهند که هنوز تا رسیدن به این مرحله فاصله داریم.

او با اشاره به برگزاری سالانه آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی، گفت: معمولاً نظام اداری کشور به گونه‌ای است که کارکنان می‌توانند برخی با دلایل قانونی زودتر از ۳۰ سال بازنشسته شوند ولی ما متوسط دوره خدمت را ۳۰ سال فرض می‌کنیم و به همان نسبت یعنی سه درصد کارکنان را هرساله در خروجی قرار می‌دهیم ولی این رقم در عمل ممکن است کمی بالا و پایین شود.

در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی استان قزوین، ۹ هزار و ۷۵۹ نفر شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۶۱ درصد برابر با پنج هزار و ۹۴۹ نفر زن و ۳۹ درصد برابر با سه هزار و ۸۱۰ نفر مرد هستند.

در کل کشور هم ۵۶۲ هزار و ۶۷۶ نفر در این آزمون با هم رقابت می‌کنند که سهم استان قزوین از این تعداد شرکت کننده ۱.۵۸ صدم درصد است.

در این آزمون که نیروهای لازم برای جذب در ۱۵ دستگاه اجرایی استان مشخص و معرفی می‌شوند طی ۲ روز در سطح استان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت غیر متمرکز با هم به رقابت خواهند پرداخت.

بیمارستان دولت معاون نیروی انسانی کارکنان دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر