کد خبر: 1018114 A

اولین نمایشگاه و کنفرانس جهانی خوشنویسی کشورهای مسیر جاده ابریشم و ۱۵ کشور دیگر تحت عنوان "رقص قلم" در شهر مشهد برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد،حجت الله ایوبی در جلسه برگزاری اولین نمایشگاه و کنفرانس جهانی خوشنویسی کشورهای مسیر جاده ابریشم و ۱۵ کشور دیگر تحت عنوان رقص قلم اظهار کرد: خط و خوشنویسی یکی از هنرهایی است که هویت ایرانیان را نمایان می کند.

او افزود: ترکیه ادعاهای زیادی در زمینه خط و خوشنویسی دارد زیرا رویدادهای زیادی در این کشور برگزار می شود، در یونسکو بخشی تحت عنوان خانه ابریشم وجود دارد و برنامه های فراوانی در این بخش اجرا می شود. سال گذشته ششمین همایش بین المللی راه ابریشم در شهر همدان برگزار شد که در واقع اولین حضور پررنگ ایران در این همایش محسوب می شد زیرا در این برهه زمانی چینی ها خود را امپراطور راه ابریشم قلمداد می کردند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران بیان کرد: نگاه چینی ها به راه ابریشم کاملا اقتصادی است و اطلس راه ابریشم نیز در حال تدوین است که به صورت فیزیکی تهیه می شود. در همایش سال گذشته در همدان طرحی مبنی بر اینکه راه ابریشم صرفا راه تبادل تجاری نباشد بلکه راه تبادل فکر، هنر و اندیشه است، مطرح شد و خط خوشنویسی به عنوان یکی از نمادهای اشتراک فرهنگی راه ابریشم انتخاب شد.

ایوبی خاطرنشان کرد: نکته جالب این است که تمامی کشورهای در مسیر راه ابریشم همچون چین، ژاپن، کره و... دارای خط خوشنویسی هستند، در جلسات برگزار شده ما استان خراسان و شهر مشهد را برای برگزاری همایش راه ابریشم، برگزاری نمایشگاه و آغاز نگارش اطلس راه ابریشم پیشنهاد کردیم.

جاده خوشنویسی مشهد یونسکو هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر