کد خبر: 1017685 A

معاون جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری مطرح کرد:

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: سند توسعه دامپروری استان به عنوان نخستین سند توسعه دامپروری کشور تهیه و تدوین شد.

به گزارش ایلنا، سام مردانی با اشاره به اینکه این سند به عنوان نخستین سند توسعه دامپروری کشور است که در استان‌ها توسط کارشناسان این استان تهیه شده است، افزود: سند توسعه دامپروری استان تهیه و به وزارتخانه نیز ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه در این سند توسعه تولیدات گوشتی، تخم مرغ، مرغ، عسل تا افق ۱۴۱۰ پیش‌بینی شده است، افزود: این سند یک راهنما و برنامه چشم‌انداز برای مجموعه صنعت دامپروری استان و برای توسعه پایدار بخش دامپروری است.

مردانی به اجرای طرح اصلاح نژاد دام سبک به صورت پایلوت در استان اشاره کرد و گفت: در بحث اصلاح نژاد و ترکیب نژاد تاکنون در استان کارهای کارشناسی انجام شده بود و در این مرحله ترکیب نژاد و اصلاح نژاد گوسفند بومی مد نظر است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در استان ۶ واحد مرغ تخم‌گذار دارای مجوز، فعال است، گفت: از این تعداد سه واحد با ظرفیت ۲۴۲ هزار قطعه فعالیت دارد که تولید سالانه این واحدها چهار هزار و ۲۰۰ تن تخم مرغ است در حالی که نیاز استان سالانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن تخم مرغ است.

مردانی با اشاره به اینکه در حوزه دام و طیور تولیدات بیش از نیاز استان است، گفت:در بخش مرغ گوشتی سالانه ۲۹ هزار تن مرغ تولید می‌شود و سرانه تولید ۲۵کیلوگرم به ازای هر نفر در سال است و سالانه ۲۵ هزار تن نیاز استان است.

وی افزود: در استان سالانه ۲۵۰ هزار تن شیر تولید می‌شود که نیاز سالانه در استان ۱۸۰ هزار تن است و ۷۵ هزار تن مازاد تولید وجود دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت:  در استان سالانه ۲۷ هزار تن گوشت قرمز تولید می‌شود که با احتساب سرانه مصرف ۱۸ هزار تن درسال در استان ۹ هزار تن گوشت مازاد تولید می‌شود.

مردانی افزود:  از سال گذشته تاکنون ۱۳۸ هزار راس دام سبک و سنگین در استان هویت‌گذاری شده است.

وی به توزیع توزیع نهاده دام سبک و سنگین  اشاره کرد و گفت: طبق رایزنی با ۶ کارخانه خوراک دام استان سه فرمول تهیه خوراک دام برای دام پرشیر، کم شیر و پرواری تهیه شد و به نحوه توزیع، تهیه و قیمت گذاری خوراک نظارت می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه از سال ۹۷ تا کنون پرورش کرم ابریشم نیز در استان با همکاری جهاد کشاورزی و جهاد دانشگاهی آغاز شده، گفت: تاکنون زمینه اشتغال ۱۰۰ نفردر این حوزه فراهم شده که فعالان این حوزه بیشتر زنان خانه دار هستند و محصول تولیدی به صورت تضمینی خریداری می‌شود.

چهارمحال و بختیاری بیش از ۷۰ هزار دام سنگین و ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دام سبک سنتی صنعتی و عشایری دارد که به عنوان یکی از قطب دامپروری عشایری کشور محسوب می‌شود.

جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری مد وزارتخانه شهرکرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر