کد خبر: 1017273 A

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها اعلام کرد ؛

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه در روز ورود وزیر ارتباطات خطوط تلفن و اینترنت بخشی هایی از استان قطع شد گفت: ما به صورت مداوم با این قطعی مواجه هستیم و زمانی که اینترنت قطع می‌شود بانک‌ها کار نمی کنند و مردم نمی توانند پول برداشت کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امیر حمزه قادری با اشاره به مشکلات اینترنت در استان سیستان و بلوچستان گفت: با همه‌گیری ویروس کرونا و تعطیلی مدارس بحث آموزش مجازی گسترش یافت.

وی افزود: اما آموزش مجازی جایی کاربرد دارد که بستر اینترنت وجود داشته باشد در حالی که استان سیستان و بلوچستان از نظر زیرساخت‌های اینترنت بسیار ضعیف است و در بسیاری از روستاها اصلا پوشش اینترنت وجود ندارد.

علاوه بر اینترنت ارتباطات تلفنی هم قطع شد

قادری با اشاره به سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان سیستان و بلوچستان برای بررسی و تقویت زیرساخت‌ها ادامه داد: با ورود وزیر ارتباطات به استان اینترنت در بسیاری از شهرستان‌های استان قطع شد. در بخش آشار علاوه بر اینترنت، ارتباطات تلفنی هم قطع شد و ما چند ساعت نمی‌توانستیم تماسی برقرار کنیم.

قطعی‌های چند روزه اینترنت در استان

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها افزود: البته این قطعی فقط مربوط به روز سفر وزیر نبود و ما به صورت مداوم با این قطعی مواجه هستیم. گاهی قطعی اینترنت تا 3 یا 4 روز هم طول می‌کشد و این باعث می شود زندگی مردم مختل شود.

وی افزود: زمانی که اینترنت قطع می شود بانک‌ها کار نمی کنند و مردم نمی توانند پول برداشت کنند. بنابراین مردم در حساب خود پول دارند اما نمی‌توانند ما یحتاج خود را تامین کنند. حتی نان هم نمی توانند بخرند.

قادری تصریح کرد: مغازه دارها هم چون نمی‌توانند به همه مردم جنس نسیه بفروشند زمانی که اینترنت قطع می‌شود مغازه‌های خود را می‌بندند و تقریبا شهرها به صورت کامل تعطیل می‌شود.

تاکنون هیچ اقدامی برای رفع مشکل اینترنت انجام نشده

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به سفر 2 سال پیش وزیر ارتباطات به استان گفت: در سفر پیشین هم این مشکلات مطرح شد و وزیر دستور دادند که در صورت قطعی اینترنت و تلفن بلافاصله تلاش برای اتصال انجام شود و کابل‌های اینترنت به صورت زیرزمینی کار شود تا از هجوم باد و برخی از افراد سودجو در امان بماند اما تاکنون هیچ اقدام مثبتی صورت نگرفته است.

وی بیان داشت: این درحالی است که با ورود وزیر به استان خطوط تلفن ایرانشهر و خاش قطع شدند و  این از عجایب روزگار است.

قادری درباره چرایی قطع اینترنت گفت: قطع خطوط تلفن و اینترنت در استان دلایل گوناگونی از جمله نبود زیرساخت‌ها،ضعیف بودن پهنای باند و قطع کابل‌های تلفن از سوی برخی از گروه‌های قاچاقچی دارد. از همین رو هم پیشنهاد دادیم که عبور کابل به صورت زیر زمینی باشد.

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: وزیر ارتباطات در سفر اخیر خود به استان قول برقراری اینترنت در تمامی روستا‌های بالای ۲۰ خانوار سیستان و بلوچستان تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۰ داده است که امیدواریم انجام شود.

یکهزار و 200 روستا از دسترسی به اینترنت محرومند

وی با اشاره به سخنان وزیر ارتباطات گفت: روستاهای بالای 20 خانوار که هیچ. ما روستاهای بالای 100 خانوار هم داریم که دسترسی به تلفن ندارند چه برسد به اینترنت. تقریبا بالای 1200 روستا اکنون در استان از دسترسی به اینترنت محروم هستند و در عصر ارتباطات که همه چیز وابسته به اینترنت است به سختی زندگی می گذرانند.

قادری مشکلات آموزشی دانش آموزان را از دیگر مصائب قطع تلفن و اینترنت دانست و بیان داشت: دانش آموزان بخش‌های زیادی از استان به اینترنت دسترسی ندارند و برای شرکت در کلاس‌های مجازی مجبورند به بلند ترین نقطه روستا روند و در این سرمای زمستان که گاهی زیر صفر درجه است در سرمای طاقت فرسا زیر یک کپری که خود دست و پا کرده اند درس بخوانند.

اینترنت پول سیستان و بلوچستان شورای عالی استان ها قطعی اینترنت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر