کد خبر: 1017119 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بردسکن از ثبت و مستند سازی حضور یوزپلنگ آسیایی به عنوان گونه‌ای کمیاب و ارزشمند در این شهرستان خبر داد.

مهدی جمعه‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: تاکنون مشاهدات مختلفی مبنی بر حضور یوزپلنگ در شهرهای مختلف استان گزارش شده اما تنها در شهرستان بردسکن حضور یوزپلنگ ثبت و مستندسازی شده‌ است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۲ تصاویری از حضور یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در منطقه حفاظت شده درونه واقع در ۷۰ کیلومتری غرب بردسکن ثبت و مستندسازی شده است، همچنین گزارش‌های متعددی مبنی بر مشاهده یوزپلنگ آسیایی توسط جوامع محلی گزارش شده است.

وی اظهار کرد: منطقه‌ای که حضور یوزپلنگ آسیایی در آن مستندسازی شده است محیط‌بانی مستقر شده و این منطقه به طور شبانه‌روزی توسط محیط‌بانان رصد و پایش می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه یوزپلنگ آسیایی در فهرست جانوران در آستانه انقراض اتحادیه حفاظت از طبیعت قرار دارد و منحصر به برخی از زیستگاه‌های ایران است اهمیت این گونه ارزشمند را در منطقه نشان می‌دهد و بر همین اساس اقدامات مختلفی در زمینه آموزش مردم محلی در جهت شاساندن هر چه بهتر این گونه انجام شده است که از جمله این اقدامات می‌توان به آموزش دانش‌آموزان تحت عنوان یک ساعت با محیط‌بان، آموزش چهره به چهره دامداران و جوامع محلی روستای حاشیه منطقه، همچنین برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری مرتبط با موضوع یوزپلنگ آسیایی اشاره کرد.

جمعه‌پور افزود: هر چه مردم جوامع محلی منطقه آگاه‌تر باشند می‌توانند نقش موثرتری در حفاظت از این گونه ارزشمند داشته باشند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بردسکن تصریح کرد: خشکسالی‌های چندین ساله در منطقه به نوعی زیستگاه این جانور را در مناطق دشتی و بیابانی تحت تأثیر قرار داده که در جهت کاهش آثار سوِء این خشکسالی‌ها اقداماتی شامل نهال‌کاری و ایجاد منابع آبی انجام شده است.

ایران حفاظت محیط زیست خراسان رضوی خشکسالی یوزپلنگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر