کد خبر: 1016876 A

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در قالب بسته دوم حمایتی مربوط به کرونا تاکنون ۸۵۰ میلیارد تومان تسهیلات مالی به فعالان گردشگری آسیب دیده پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، علی‌اصغر مونسان شامگاه دوشنبه در جمع فعالان حوزه میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی قزوین افزود: ۵۰ هزار میلیارد تومان برای مقابله با خسارت کرونا اختصاص یافته و سال آینده نیز هفت هزار میلیارد تومان در بودجه برای این موضوع پیش بینی شده که تلاش می‌شود با توجه به خسارت‌های فراوان وارد شده به حوزه گردشگری سهم این بخش از حمایت‌ها قابل توجه باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: مصوبات ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا از جمله پرداخت تسهیلات تعیین شده از سوی بانک‌ها در حکم قانون بوده و همه بانک‌ها مکلف به اجرای آن هستند.

این مسئول اظهار داشت: در بسته دوم حمایت از مشاغل آسیب دیده کرونا داشتن کد بیمه‌ای از سوی کارفرمایان مانند مرحله اول لحاظ نشده تا واحدهای گردشگری در دریافت کمک‌های جبران خسارتی سهولت بیشتری داشته باشند.

او یادآور شد: مرحله اول بسته حمایتی به حوزه گردشگری شامل امهال مالیاتی، حق بیمه کارفرمایی و بازپرداخت بدهی‌های بانکی و حامل‌های انرژی بود که به شرط حفظ اشتغال و با لحاظ کد بیمه به واحدها اختصاص پیدا می‌کرد.

مونسان با بیان اینکه پیش از کرونا شاهد رشد قابل ملاحظه گردشگری کشور بودیم، اظهار داشت: طی یک سال گذشته شیوع ویروس کرونا گردشگری جهان و کشور را شدیدا تحت تاثیر خود قرار داد اما امیدواریم با آمدن واکسن آن بتوانیم بار دیگر شاهد رونق صنعت گردشگری در کشور باشیم.

وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه گردشگری می‌تواند اقتصاد کشور را متحول کند، تصریح کرد: ادعا نمی‌کنیم گردشگری جای درآمدهای نفتی را در کشور بگیرد اما امیدواریم به زودی این بخش بتواند جایگاه مناسب خود را پیدا کرده و از این بخش اشتغالزایی قابل توجهی برای جوانان ایجاد شود.

او ادامه داد: با وجود اعتبارات محدود میراث فرهنگی نسبت به سایر بخش‌ها، فعالیت‌های زیادی در حوزه مرمت و احیای بناهای تاریخی انجام شده که قابل توجه بوده است.

مونسان یادآور شد: ۳۳ هزار اثر ثبت شده در فهرست ملی وجود دارد و یک میلیون سایت و محوطه تاریخی در کشور شناسایی شده که نشانگر کار دشوار وزارت میراث فرهنگی برای حفاظت و صیانت از این آثار است. 

او اضافه کرد: با وجود تحریم‌ها  موفق به بازپس گیری الواح هخامنشی که بیش ‌از ۸۰ سال پیش و به امانت به دانشگاه شیکاگو آمریکا داده شده بود، شدیم و اخیرا نیز با تلاش‌های انجام شده ۴۹ صندوقچه کاشی‌های نفیس سده‌های هفتم قبل از میلاد به کشور بازگردانده شد.

مونسان با بیان اینکه صنعت گردشگری ظرفیت‌های نهفته زیادی برای اشتغالزایی و توسعه کشور دارد، افزود: امیدواریم در دوران پساکرونا با استفاده بیشتر از سرمایه‌های مردمی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی با سرعت بیشتری به سمت استفاده از این ظرفیت‌ها پیش برویم.

فعالان حوزه گردشگری استان قزوین در این نشست به طرح مسایل، مشکلات و درخواست‌های خود پرداختند.

 

انرژی گردشگری گردشگری و صنایع دستی ویروس حق بیمه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر