کد خبر: 1016874 A

وزیر میراث فرهنگی در پاسخ به ایلنا:

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: در صورت تصویب هیأت وزیران نمایشگاه مردان نمکی با هدف آشنایی بیشتر مردم اروپا با فرهنگ و تاریخ ایران در آلمان برگزار می‌شود.

علی اصغر مونسان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین، با بیان اینکه یک نمایشگاه در ایران و آلمان برگزار خواهد شد، افزود: چند سالی است که جمهوری اسلامی رایزنی‌هایی را برای برگزاری نمایشگاه‌های متقابل و مشترک با کشورهای مختلف شروع کرده و کشورهای اروپایی بسیار علاقمند هستند که از تاریخ ایران مطلع شوند.

او اضافه کرد: در سال‌های گذشته برای اولین بار ارتباطات خوبی بین موزه لوور فرانسه و ایران برای برگزاری نمایشگاه‌های مشترک برقرار شده است. البته برای خروج اشیای تاریخی و مردان نمکی به مصوبه هیأت وزیران نیاز است.

مونسان با بیان اینکه اگر مصوبه هیات وزیران وجود داشته باشد، موضوعات بعدی هیچ مشکلی نخواهند داشت، اظهار داشت: موضوع بیمه، حمل و بسته‌بندی و… از سوی وزیران هر دو کشور در حال پیگیری است.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به آسفالت جاده جنگل ابر و احتمال خروج از فهرست یونسکو و تمهیدات وزارتخانه برای این موضوع اشاره کرد و گفت: در بازدیدی که از این پروژه داشتیم، این موضوع متوقف شده است. یعنی به هر صورت آنجا موضوع مهمی است که هم ما و هم محیط زیست روی این موضوع حساسیت کافی داریم. به طور حتم اجازه نخواهیم داد که آسفالت وارد جنگل ابر شود.

مونسان بیان داشت: استاندار سمنان و فرماندار شاهرود قول دادند کاری نکنند که بالاخره به این منظر طبیعی بی‌نظیر کشور آسیب وارد شود.

او به پرونده‌های ایران که در اولویت ثبت جهانی قرار گرفته‌اند اشاره کرد و گفت: منظر طبیعی اورامانات یکی از نقاط بی‌نظیر کشور به لحاظ معماری و منظر طبیعی است و استان‌های کردستان و کرمانشاه را شامل می‌شود.

مونسان توضیح داد: ظرف ۲۰ روز گذشته کارشناسان میراث فرهنگی از این منطقه بازدید کردند و بعد از آن بزرگترین پرونده میراثی یونسکو که همان راه آهن شمال به جنوب کشور است؛ که ۱۴۰۰ کیلومتر طول دارد را در دستور کار خواهیم داشت.

به گفته وزیر میراث فرهنگی کاروانسرای سعدالسلطنه در قزوین یکی از آثار در حال ثبت جهانی یونسکو خواهد بود که نوید بزرگی برای مردم استان قزوین به شمار می‌رود.

خبرنگار: سید مصطفی جعفری

آلمان ایران صنایع دستی و گردشگری مردان اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر