کد خبر: 1015670 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی خبر داد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: طی دو هفته اخیر مورد جدید مرگ و میر ناشی از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب کویری میقان اراک گزارش نشده و تلفات پرندگان در این زیستگاه طبیعی مهار شده است.

به گزارش ایلنا، رضا میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: طی ۲ هفته اخیر مورد جدید مرگ و میر ناشی از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب کویری میقان اراک گزارش نشده و تلفات پرندگان در این زیستگاه طبیعی مهار شده است.

میرزایی افزود: رصد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به صورت مستمر در تالاب کویری میقان اراک ادامه دارد و تلفات جدیدی مشاهده نشده است. چنانچه لاشه‌های قدیمی پرندگان تلف شده مشاهده شوند، این پرندگان تلف شده به سرعت در قالب موازین بهداشتی دفن می‌شوند.

وی ادامه داد: با وجود شیوع ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک،  موردی از این بیماری در هیچ نقطه دیگر از استان مشاهده نشده و کانون آن در زیستگاه طبیعی میقان کنترل شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از ابتدای آذر ماه سال جاری در تالاب میقان اراک شیوع پیدا کرد و به واسطه آن 255 لاشه پرنده وحشی بر اثر این بیماری جمع آوری شده است.

میرزایی تصریح کرد: تردد به محوطه تالاب میقان اراک با توجه به شیوع آنفلوآنزای پرندگان ممنوع شده و هیچگونه ترددی تا اطلاع ثانوی به این زیستگاه طبیعی انجام نمی شود. مردم در صورت مشاهده هر نوع پرنده تلف شده به هیچ عنوان به آن دست نزنند و مراتب را برای پیگیری به ادارات حفاظت محیط زیست و دامپزشکی اطلاع دهند.

وی بیان داشت: تالاب کویری میقان اراک پیش از این نیز در سال ۹۵ با شیوع گسترده از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مواجه شد و در آن سال، بیش از 2400 لاشه پرنده از سطح تالاب جمع آوری شد. اما در 3 سال گذشته هیچ موردی از این بیماری در این تالاب مشاهده نشده بود و امسال دوباره این بیماری ظاهر شد.

تالاب میقان در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده و یکی از زیستگاه های مهم کشور محسوب می شود که در مجموع ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد. سطح آبگیر این تالاب ۱۰ تا ۱۲ هکتار برآورد می‌شود و دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، اثرات مستقیم در مهار کانونهای تولید شن، نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.

این تالاب دارای ۱۴۰ گونه پرنده است که کنگر، خوتکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنجه، حواصیل، اردک سبز از جمله پرندگان مهاجر استان مرکزی هستند. همچنین درنای خاکستری از گونه‌های خاص و مهم تحت حمایت بین‌المللی است که تالاب میقان هر سال با آغاز فصل سرما میزبان کوچ موقت این گونه ارزشمند است.

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تالاب کویری میقان اراک مهار مرگ و میر پرندگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر