کد خبر: 1015271 A

شهر نخل و نارنج محکم ایستاده است؛

۱۷ سال پیش در سحرگاه جمعه پنجم دی‌ سال ۸۲، زمین ۱۲ ثانیه زیر پای اهالی بم لرزید که در این حادثه بیش از ۳۰ هزار نفر از ساکنان شهرهای بم و بروات ، جان باختند.

به گزارش ایلنا، حادثه مرگبار زلزله بم، یکی از صفحات تلخ و مصیبت بار تاریخ کشور است که هرگز فراموش نخواهد شد؛ واقعه ای که هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت و آنان که ماندند داغی عمیق بر دل و شهری ویران شده را پیش رو داشتند.

حالا ۱۷ سال از آن حادثه تلخ و دلخراش می گذرد و همه چیز نونوار است؛ بلوارهای پر دار و درخت؛ میدان‌های زیبا و مصفّا؛ ساختمان‌های نوساز و خوش‌نما به ویژه مساجد ، مدارس و اماکن تجاری، ورزشگاه ها و کتابخانه ها و اماکن تجاری ...زیبا و مستحکم ، همه و همه دست به دست هم داده‌اند تا آثار زلزله را از چهره شهر پاک کنند.

شهر نخل و نارنج از دل ویرانه ها زیبا و مستحکم ساخته شده اما هنوز چهره کوچه ها خاکی و دو تپه بزرگ بازمانده از آوار زلزله خود نمایی می کند.

بم 2

فرماندار بم هم با طرح برخی مشکلات در  این شهر ، معابر و کوچه های خاکی بم، ساختمان های نیمه ساز ، بیمارستان ۲۰۲ تختخوابی ، مدارس کانکسی ، مساجد و تکایا ناتمام را از جمله این کاستی ها بر شمرد.

شهسوار پور افزود :طرح گازرسانی به بم و بروات اجرا شده و طرح انتقال آب از سد نساء به شهرهای بم و بروات با هفتاد درصد پیشرفت در حال اجراست و تا اردیبهشت سال آینده تکمیل می شود.

علی زینی وند استاندار کرمان، ارگ بم را جزیی از هویت فرهنگی کشورمان دانست و افزود: تامین اعتبار نورپردازی ارگ تاریخی بم از اعتبارات ملی و استانی و اقدامات اولیه برای طرح جامع گردشگری ارگ بم و اطراف آن انجام شده و حمایت از آثار فرهنگی انجام خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی و منظر فرهنگی بم نیز گفت: ارگ بم و منظر فرهنگی آن در ۱۷ تیر ۸۲ چند ماه قبل از وقوع زلزله در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت و در زلزله صبحگاه پنجم دی ۸۲ این بنای تاریخی تخریب شد.

قاسمی افزود: از نگاه کارشناسان یونسکو ، مرمت ۹۰ درصد ارگ تاریخی بم انجام شده، اما واقعیت مرمت کمتر از ۵۰ درصد را نشان می‌دهد.

به گفته وی علاوه بر ارگ بم ، قنات‌های اکبر آباد و قاسم آباد و کویر ‌لوت در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شده است.

بیمارستان زمین فرماندار یونسکو زلزله بم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر