کد خبر: 1014898 A

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان:

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان، با اشاره به اینکه بیش از ۱۸ هزار واحد مسکونی در ۱۵۳ روستای استان بر روی گسل قرار دارند، گفت: تا پایان امسال ۵ هزار واحد مسکونی روستایی در استان مقاوم سازی می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، رضا خواجه ای،  به مناسبت 5 دی ماه روز ملی ایمنی در برابر زلزله در جمع خبرنگاران اظهار کرد: 5 دی ماه «روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی» نامیده شده و هدف از آن جلب نظر و توجه عمومی به عواقب ناشی از وقوع پدیده های طبیعی، شناسایی عوامل پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از آن و گسترش فرهنگ ایمنی در جامعه می باشد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان، افزود: زلزله به عنوان یکی از حوادث طبیعی هر از چند گاهی خسارت و تلفاتی به بار می آورد و همین امر ضرورت اندیشیدن به مقاومت ساختمان ها و ارائه راهکارهای لازم برای کاهش خطرات زمین زلزله را دو چندان می کند.

وی تصریح کرد: آموزش عمومی، حمایت از ابتکارات و فعالیت‌های علمی،نظارت بر ساخت و سازها، ظرفیت سازی نهادی و نیروی انسانی، بکارگیری تجهیزات و ابزارهای لازم، استفاده از فناوری‌های نوین، توسعه سیستم‌های هشدار و پایش و اتخاذ سیاست‌های راهبردی، مواردی است که زمینه را برای نیل به اهداف مورد نظر فراهم می‌آورد.

خواجه ای  با بیان اینکه، بنیاد مسکن استان برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی، عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی سکونت گاههای آسیب‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه‌دیده پس از وقوع سانحه همواره در دستور کار خود قرار داده است، گفت :در سطح استان زنجان 92 هزار و 678 واحد مسکونی روستایی شناسایی شده است که میتوان گفت تاکنون 53 درصد از واحدهای مسکونی روستایی استان معادل 49هزار و 301 واحد در مقابل زلزله مقاوم سازی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان با اشاره به اینکه، با توجه به آنالیزهای انجام شده، 153 روستا در استان زنجان روی گسل بوده است، اظهار کرد: 18 هزار  و 734 واحد مسکونی نیز در این روستاها بر روی گسل قرار دارند که از این تعداد تقریبا 5 هزار و 921 واحد مسکونی که 33درصد واحدها را شامل می شود، مقاوم سازی شده اند.

خواجه ای یادآور شد: تا پایان امسال ۵ هزار واحد مسکونی روستایی در استان با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان مقاوم سازی خواهد شد .

خواجه ای  با تاکید بر اینکه، استاندارد سازی مصالح ساختمانی نیز از اصلی ترین ارکان مقاوم سازی است و باید تلاش شود مصالح ساختمانی استاندارد تولید و استفاده شود، ادامه داد: در برنامه ایمن سازی در برابر زلزله، ایمنی ساختمانها و کلیه بناها از اولویت و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان تاکید کرد: اگر بحث مهندسی و کیفیت ساخت و ساز را جدی بگیریم با رعایت اصول فنی می توانیم به بسیاری از مولفه های پیچیده پدافند غیرعامل پاسخ دهیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان/رضا خواچه ای /5دی/وق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر