کد خبر: 1014167 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خبرداد:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین از برگزاری نخستین دوره جایزه ملی عارف در قزوین با هدف گرامیداشت این شاعر و موسیقی‌دان برجسته قزوینی خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، محمد حسن اسماعیلی با اعلام این خبر اظهار کرد: هدف از برگزاری این رویداد حمایت از توسعه موسیقی ردیف دستگاهی ایرانی به عنوان یکی از شاخصه های مهم فرهنگی کشور، ارتقای سطح آثار موسیقایی در حوزه تصنیف، ارتقای سلیقه شنیداری جامعه و ایجاد پویایی و تحرک در جامعه موسیقی کشور برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: حمایت و پشتیبانی از تولیدات هنری در زمینه تصنیف و ترانه در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی ایرانی، کمک به ایجاد فضای ذهنی و زبانی نو در ترانه ها و تصنیف های ایرانی، شناسایی استعدادها و ارزیابی توان هنری کشور در حوزه تصنیف و ترانه، توجه به موسیقی ایرانی در جهت توسعه فرهنگی در سطح ملی و بین المللی و اندیشه‌ورزی و ارتقای ذائقه فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف و نجیب موسیقی ایرانی از دیگر اهداف این رخداد فرهنگی و هنری است.

اسماعیلی ادامه داد: پاسداشت "عارف قزوینی" شاعر و  تصنیف ساز و ترانه سرای بزرگ کشور و سازنده بسیاری از آواهای ماندگار همچون" از خون جوانان وطن لاله دمیده..." از دیگر اهداف این رویداد ملی است.

وی در خصوص بخش های جایزه عارف گفت: این جشنواره در سطح ملی و در بخش های تصنیف سازی و بخش آثار تولیدی (آلبوم - تک آهنگ) برگزار می شود.

این مسئول بیان کرد: موضوعات این جایزه آزاد است، البته بهرهگیری از مفاهیمی چون جلوههای فرهنگ، تاریخ و ادبیات غنی ایرانی ـ اسلامی، همبستگی و وفاق ملی، ایران، مهد فرهنگ و تمدن، بزرگان، شخصیت ها، آداب و رسوم و تاریخ ایران و ایرانی و توجه به مفاهیم و ارزش های والای فراگیر، جهانی و مشترک انسانی به عنوان موضوعات این رخداد پیشنهاد می شود.

دبیر جایزه ملی عارف ادامه داد: همه آهنگسازان و تصنیف سازان سازان بدون هیچگونه محدودیتی می توانند در این رویداد شرکت کنند و برای شرکت آثار در رویداد محدودیتی از نظر انتشار و یا عدم انتشار قبلی وجود نخواهد و همچنین در این دوره ، در بخش آثار تولیدی  تصنیف های تولیدی از سال ۹۷ تا ۹۹ مورد پذیرش خواهد بود.

اسماعیلی تاریخ پایان ثبت نام و ارسال آثار را ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۹ و  زمان اختتامیه و اعلام نتایج: را ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ اعلام کرد و از علاقه مندان و آهنگسازان کشور دعوت کرد جهت کسب اطلاعات بیشتر و و مطالعه کامل فراخوان و  شرکت در جشنواره به وبگاه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین به نشانی  ghazvin.farhang.gov.ir مراجعه کنند.

 جایزه ملی عارف با همکاری دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، انجمن موسیقی ایران، خانه موسیقی ایران، استانداری و شهرداری و سازمان برنامه و بودجه استان قزوین برگزار می شود.

ابوالقاسم عارف قزوینی متولد ۱۲۵۹ خورشیدی در قزوین شاعر، ترانه‌سرا، تصنیف‌ساز و موسیقی‌دان نامدار ایرانی بود که در مبارزه‌ ملت ایران برای تحقق مشروطیت با استفاده از ترانه‌های سیاسی و اجتماعی خود نقش مهمی را در آگاهی و بیداری افکار عمومی ایفا کرد.

۲۲ بهمن استان قزوین جامعه فرهنگ و ارشاد اسلامی موسیقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر