کد خبر: 1013924 A

معاون میراث فرهنگی کردستان خبر داد:

معاون میراث‌ فرهنگی ادره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: فاز امانی مرمت عمارت مشیر دیوان سنندج به اتمام رسید.

به گزارش ایلنا، صابر وفایی گفت: عمارت مشیر‌ دیوان از بنا‌های شاخص سنندج با مساحت بیش از ۴ هزار متر مربع است که در محله سرتپوله این شهر قرار دارد.

وفایی افزود: این بنا از حیث معماری و سلسله فضای آن و تزئینات وابسته در نوع خود منحصر به‌ فرد بوده که از جمله می‌توان به تزئینات گچبری (مقرنس‌کاری) شاه‌نشین عمارت، تزئینات‌چوبی به‌ خصوص اروسی پرکار آن، نقوش آهکبری داخل گرمابه عمارت به ویژه نقش طرح اسطوره‌ای عقاب آن اشاره کرد.

وی به تامین اعتبار مرمت این عمارت از محل‌های پیمانی و امانی در سال جاری اشاره و اضافه کرد: اعتبارات پیمانی برای مرمت سه باب اروسی ضلع اصلی تخصیص داده شده است که کار این قسمت در حال انجام است و کار‌های انجام شده از محل امانی به ترتیب شامل خاکبرداری و حمل خاک و نخاله‌های بیرونی ضلع غربی و شمالی عمارت و اجرای زیر سازی و کف فرشی، اجرای نمای کاهگلی داخل مطبخ عمارت، مرمت و احیای چاه و هدایت آب به حوض حیاط باغ و حیاط مرکزی عمارت است.

معاون میراث‌ فرهنگی کردستان با تاکید بر ضرورت احیاء و نگهداری از بنا‌های تاریخی استان گفت: از محل اعتبارات امانی برای مرمت این عمارت بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

خاک شاخص گردشگری و صنایع دستی معاون سنندج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر